Akademia Morska w Szczecinie 21 września organizuje pokazy i prezentacje w ramach XV Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Choć teoretycznie zapisy trwają do 14 września, to listy są już prawie pełne.
W budynku uczelni przy Wałach Chrobrego 1-2 otwarte będą 4 laboratoria i pracownie:
- CENTRUM INŻYNIERII RUCHU MORSKIEGO - prezentacja symulatora nawigacyjno-manewrowego. To wielozadaniowy symulator mostka nawigacyjnego statku, wyposażony
w rzeczywisty i symulowany ekranowo sprzęt nawigacyjno-manewrowy, to wirtualne porty, wirtualne statki, słowem - "bujający" mostek nawigacyjny na lądzie.
- CENTRUM SYMULACYJNE TERMINALU LNG I SYMULATORA ŁADUNKOWEGO STATKÓW DO PRZEWOZU ŁADUNKÓW CIEKŁYCH - prezentacja pt. Jak przewozić gaz statkiem? Pracownia jest częścią Europejskiego Centrum Szkoleniowego LNG - to tutajszkolą się przyszli pracownicy terminali LNG. To pierwsze w Polsce i jedyne takie laboratorium w tej części Europy.
- SYMULATOR SIŁOWNI OKRĘTOWYCH/ LABORATORIUM SIŁOWNI OKRĘTOWYCH - prezentacja pt. Jak duży jest silnik na statku? W siłowniach mieszczą się: pełnozadaniowy symulator w wersji sprzętowej (pozwala na prezentację trójwymiarową pomieszczeń siłowni, umożliwia wirtualne prowadzenie czynności operacyjnych w obsłudze siłowni okrętowej - otwieranie, zamykanie zaworów, zmianę nastaw zadajników, przełączników; posiada nowoczesne urządzenia monitorujące) oraz prawdziwy silnik i urządzenia monitorujące jego pracę.
- PLANETARIUM - pokaz pt. Co to jest astronawigacja? Pokaz nieba północnego, równikowego i południowego, obserwacja ruchu ciał niebieskich, opowieści o gwiazdozbiorach bardziej i mniej widocznych gołym okiem.
U podnóży Wałów Chrobrego uczestnicy festiwalu będą mogli zwiedzić statek badawczo-szkolny AM w Szczecinie m/s Nawigator XXI.
W budynku Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego przy ul. Henryka Pobożnego 11 dla zwiedzających otwieramy LABORATORIUM TOWAROZNAWSTWA I ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ, i zapraszamy na prezentacje połączone z laboratoriami pt. Jak ocenić jakość towarów masowych? Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
Prezentacje prowadzone są w godzinach 9.00-13.00, dla 15-osobowych grup uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, każdorazowo trwać będą ok.45 minut.
Więcej informacji na: http://festiwal.stn.szczecin.pl/program/1
Zachodniopomorski Festiwal Nauki, organizowany jest po raz pietnasty. Inicjatorem jest Szczecińskie Towarzystwo Naukowe, a organizowany wspólnie przez szkoły wyższe i placówki naukowe w Szczecinie i Koszalinie. Pokazy, prezentacje, wykłady kierowane są do różnych grup odbiorców, głównie uczniów szkół ponadpodstawowych, środowisk akademickich. Festiwal prezentuje m.in. osiągnięcia naukowców naszego regionu.