29 czerwca 2011 (środa), godz. 18:00

Wernisaż: 30 lat Jarocińskiego Festiwalu

W samym centrum Kołobrzegu przeniesiemy się w czasie na jedyny w Polsce festiwal młodej generacji – w atmosferę wolności i buntu, gdzie niecodzienne stroje i fryzury były czymś całkowicie naturalnym – będziemy częścią kolorowego święta w szarej rzeczywistości PRLu…

Gdzie?

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ul. ppor. Emilii Gierczak 5, Kołobrzeg

Wystawa stanowi część projektu Spichlerz Polskiego Rocka, który realizuje Muzeum Regionalne w Jarocinie. Jej premiera miała miejsce na jarocińskim rynku podczas jubileuszowej edycji "Jarocin Festiwal" w lipcu 2010 r. Obecnie wędruje po Polsce promując jarociński festiwal oraz powstający w mieście Spichlerz Polskiego Rocka. Projekt przewiduje stworzenie w mieście stałej ekspozycji poświęconej ponad 30-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka.

Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdują miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Spichlerz ma wypełnić tę lukę i stać się magnesem, który będzie przyciągał do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu. Wystawa rozpoczyna również cykl ekspozycji poświęconych polskim festiwalom muzycznym, realizowany przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Program wernisażu:

* Prezentacja projektu Spichlerz Polskiego Rocka
* Projekcja filmu dokumentalnego FALA- reż. Piotr Łazarkiewicz, 1986r, prod Polska .

Jarociński festiwal muzyki rockowej w oczach biorącej w nim udział młodzieży i ówczesnych władz miasta oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Dwa punkty widzenia, dwie kompletnie rożne wizje świata. Film dokumentuje Festiwal z 1985r. W filmie m.in.: Aya RL, Dzieci Kapitana Klossa, Formacja Nieżywych Shabuff, Izrael, Kosmetyki Mrs Pinki, Madame, Moskwa, Piknik Waltera, Republika, Tilt, Zbombardowana Laleczka.

Piotr Łazarkiewicz: Szukałem wtedy, w 1984 - 1985 roku, takiego zdarzenia, wokół którego można by zbudować pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o młodych ludziach, ich kondycji i zamierzeniach. Miał to być portret pokolenia wstępującego wówczas w życie. Tak wyszło, ze Jarocin mi do tego najbardziej pasował. (...) Ciekawe było dla mnie także zestawienie ludzi szesnasto-, osiemnastoletnich, ze swoja świadomością, naiwnością, ale może tez - paradoksalnie - większa dojrzałością od dojrzałości tego starszego pokolenia. Z drugiej strony była grupa ludzi starszych, z miejscowego establishmentu. Wszyscy pozytywnie nastawieni do młodzieży. Z tego zestawienia wynika jedno: są to dwa różne światy, które nie mogą sie porozumieć. Może z definicji nie mogą sie porozumieć. To było dla mnie ciekawe, nawet niezależnie od tego, jakie to miało konotacje polityczne, co tez było ważne. (...) W ubiegłym roku byłem na pokazie "Fali" w Białej Podlaskiej. Miałem zabawne spotkanie z maturzystami, którzy nie bardzo rozumieli, co to była PZPR, co to był PRON. Dla nich ten ówczesny establishment bardzo przypominał dzisiejszy establishment. Można z tego wysnuć wniosek, ze w dialogu miedzy pokoleniem młodszym a starszym niewiele sie zmieniło.

* Sound-system, czad-giełda…


Dress code: kreatywny strój z lat 80-tych i 90-tych XX wieku


ostatnia zmiana: 2011-06-28
Komentarze
 
Polityka Prywatności