2010-10-17

Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie

Przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie z okazji Roku Chopinowskiego wystawa „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” prezentuje bogate instrumentarium ludowych muzykantów pierwszej połowy XIX wieku.

Na wystawie można zobaczyć ludowe instrumenty, na których grano na Mazowszu w czasach młodości Fryderyka Chopina, między innymi: skrzypce, mazanki, baraban, basetlę, ligawę, bębenki. Część z prezentowanych obiektów, jak cymbały, dudy, diabelskie skrzypce czy basy są nadal spotykane w wiejskich kapelach. Inne, jak fidel płocka czy suka biłgorajska, nie zachowały się do naszych czasów, wykonano więc ich rekonstrukcje.

 

Ważną część wystawy stanowią fonogramy ukazujące muzyczne portrety wykonawców, którzy ucząc się gry ze słuchu od swych mistrzów przez dziesięciolecia powielali tradycyjną mazowiecką muzykę ludową. Towarzyszą im archiwalne nagrania pochodzące ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

 

Muzyka Chopina inspiruje obecnie także muzyków pochodzących z odległych zakątków świata, dlatego na ekspozycji znajdą się egzotyczne instrumenty jak: santur, kemancze czy sarangi. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać nagrań będących mieszanką dobrze znanych nam dźwięków z tymi, które wywodzą się z odległych tradycji muzycznych. Futurystyczna w formie oprawa plastyczna wystawy została wykonana przez autorów polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2010 w Szanghaju.

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1

Bilety: 10 zł normalny/ 5 zł ulgowy/ czwartek bezpłatny

Trwa do: 17 października


data ostatniej modyfikacji: 2010-08-27 16:03:03
Komentarze
 
Polityka Prywatności