Historia zespołu rozpoczyna się w 1986 roku, kiedy to dwóch muzyków: Jarosław Kisiński (gitarzysta, autor tekstów) i Leszek Nowak (klawiszowiec i współkompozytor) wspólnie podejmują decyzję o założeniu chrzanowskiej formacji Sztywny Pal Azji.
Występ na Festiwalu Rockowym w Jarocinie (1986) zaowocował sporym sukcesem.
Zespół zakwalifikował się do "złotej dziesiątki" a piosenka "Nasze Reggae" zyskała miano hymnu imprezy. Od tamtej pory popularność Sztywnych rosła z koncertu na koncert. W 1987 roku Sztywny Pal Azji przedstawił swój debiutancki album "Europa i Azja".. Na płycie wręcz roiło się od przebojów.
Wśród najbardziej popularnych znalazły się "Kurort", "Spotkanie z..." i "Wieża radości, wieża samotności". Wielkie hity zespołu zdominowały prawie wszystkie radiowe listy przebojów wraz z listą "Trójki" na czele. Lata 1986 - 1988 można uznać jako okres świetności Sztywnego Pala Azji. W roku 1989 odbyła się premiera drugiej płyty "Szukam nowego siebie", na której popularność zdobyły "Nie zmienię świata" i "Smutna środa". 1992 rok zespół wydał krążek pt. "Emocje" . Rok później wydano album "Dewiacje na wakacje", na którym znalazły się znane i lubiane utwory takie jak "Kolor czerwony" i "Opowiem Ci". W 1994 roku Sztywny Pal Azji reaktywował stare przeboje w nowych aranżacjach, które znalazły się na płycie "Spotkanie z... 1986 - 1994". Miłym zaskoczeniem dla wszystkich była obecność pierwszego hitu "Naszego reggae", który był pierwszym radiowym hitem zespołu. Lata 1996-2000 był to okres wyjątkowej ciszy w zespole. Muzycy znacznie ograniczyli swoją działalność koncertową i studyjną.
Kapela nagrała muzykę do filmu "Sara" Macieja Ślesickiego oraz piosenkę "Ty co dziś" na składankę "Wesołych Świąt". Pod koniec lutego 2000 r. muzycy Szpala weszli do studia, z zamiarem nagrania kilku utworów w wersji demo. Ostatecznie powstała płyta "Szpal". Na albumie znalazło się m.in. instrumentalne tango, znane z filmu "Sara". Album miał spore zadatki na uznanie szerszej publiczności.
Nowy Sztywny Pal Azji to mieszanina młodości i doświadczenia. Wirtuozerii i niezwykłej energii.Nowym wokalistą został Bartosz Szymoniak - laureat trzeciego miejsca ostatniej edycji popularnego programu telewizyjnego Idol.
Po za tym w skład zespołu wchodzą:
Jarosław Kisiński - gitara - założyciel i leader zespołu, Zbigniew Caputa - perkusja - jeden ze współzałożycieli zespołu Ryszard Wojciul - saksofon, instrumenty klawiszowe, oraz maneger zespołu grający w zespole w latach 80-tych Jacek "Koniu" Śliwczyński - gitara basowa - znany z występów w zespole TLove Alternative
Szczecin, Dom Kultury Słowianin - DK, ul. Korzeniowskiego 2