Art Week Świnoujście - 26-30 lipca
Przez kilka dni Świnoujście i inne nadbałtyckie miejscowości rozbrzmiewać będą nie tylko szumem fal morskich i krzykiem mew, ale będą słyszalne też znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Tegoroczny Art Week, będący częścią cyklicznie odbywającego się Baltic Neopolis Festival, zapowiada się wyjątkowo interesująco. Szczecińscy muzycy z Baltic Neopolis Orchestra będą podczas koncertów w Świnoujściu towarzyszyli legendarnej pianistce z Azji oraz niezwykłemu skrzypkowi, związanemu jednocześnie z Bułgarią, Polską i Wielką Brytanią. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych - czekają na nich wspaniałe atrakcje w postaci animacji muzycznych z interaktywnym fortepianem i rowerem.
26.07, godz. 18:30, Admirał I, Uzdrowisko Świnoujście
Muzyczny wieczór w Admirale
Baltic Neopolis Quartet
Wstęp wolny
26.07, godz. 20:30, Romantik Hotel Esplanade, Heringsdorf
Klasycznie i romantycznie
Jeśli Mozart - to, wiadomo, klasycyzm. Elegancja frazy, subtelność brzmienia - kompozytor sam grywał na altówce, więc rozumiał doskonale naturę instrumentów smyczkowych. W jego divertimentach "dialogi muzyczne" przynoszą radość słuchaczom, a satysfakcję wykonawcom. Chopin - to poeta fortepianu, którego muzyka jest utkana z emocji, westchnień, wzruszeń, porywów namiętności. Tę parę klasyczno-romantyczną uzupełni w programie koncertu jeszcze jedna dwójka wirtuozów: Paganini (grał na skrzypcach jak szatan…) i Liszt - przyjaciel Chopina, bywalec salonów, zadziwiający efektowną grą na fortepianie, a przy tym autor opracowań na ten instrument dzieł innych kompozytorów. W dodatku ze szczecińskimi muzykami zagra japońska gwiazda pianistyki - tego koncertu nie wolno przegapić!
Wstęp biletowany
Bilety w cenie 18 euro dostępne są w Hotelu Romantik
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138
Fryderyk Chopin Etiuda op. 25 nr 1, etiudy z op. 10: nr 3 i nr 5
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Etiudy S. 140 nr 6 i nr 3
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Wielka etiuda S. 141 nr 3 "La Campanella"
Artyści:
Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) - fortepian
Baltic Neopolis Quartet:
Emanuel Salvador - skrzypce
Grzegorz Warzecha - skrzypce
Emilia Goch Salvador - altówka
Tomasz Szczęsny - wiolonczela
Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie, w 1932 roku. Od 5 roku życia mieszkała w Japonii, z matką, pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Później studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a później występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999, po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.
Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra - absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej.
27.07, godz. 19:00, Muszla koncertowa, Świnoujście
Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017
Na anielskich strunach
Szum fal, szum muszli… To dźwięki kojarzące się z latem spędzanym nad morzem. Tym razem wnętrze muszli zabrzmi nieco inaczej - nie tylko dlatego, że chodzi o świnoujską Muszlę koncertową. Muzycy ze szczecińskiego kwartetu Baltic Neopolis zaprezentują publiczności muzykę trzech epok i trzech różnych stylów: baroku, klasycyzmu oraz impresjonizmu. Lipcowy wieczór połączy dźwięk strun instrumentów smyczkowych z głosem harfy - choć takie połączenie wydaje się dość oryginalne, to w nadmorskiej scenerii świetnie wpisze się w atmosferę zapadającego wieczoru…
Wstęp wolny
Program:
Georg Friedrich Händel Koncert B-dur HWV 294
Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet smyczkowy B-dur KV 458
Claude Debussy Dwa tańce na harfę i smyczki L. 103
Artyści:
Rosa Maria Diaz Cotan (Hiszpania) - harfa
Baltic Neopolis Quartet:
Emanuel Salvador - skrzypce
Filip Lipski - skrzypce
Emilia Goch Salvador - altówka
Tomasz Szczęsny - wiolonczela
Rosa Maria Diaz Cotan pochodzi z Sewilli. Na harfie gra od ósmego roku życia. W 2009 została laureatką IX Konkursu dla Młodych Artystów z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych im. św. Elżbiety Węgierskiej w Sewilli. Uczyła się także w Konserwatorium Amsterdamskim. Jest członkinią słynnej Orkiestry Dywan Wschodu i Zachodu, kierowanej przez Daniela Barenboima. Wcześniej występowała z Youth Orchestra of Andalucía i współpracowała z młodzieżowymi orkiestrami w Holandii i Niemczech. Grywała także z takimi zespołami niemieckimi jak orkiestra berlińskiego Konzerthausu i Opery Komicznej, lipskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestry Filharmonicznej Pomorza Przedniego.
28.07, godz. 12:00 - 14:00, Plac Wolności, Świnoujście
Animacje Muzyczne dla dzieci
Oto dźwiękowa niespodzianka w sercu nadmorskiego kurortu - interaktywne atrakcje muzyczne dla dzieci.
Podczas warsztatów dla maluchów przeprowadzimy koncert na mini orkiestrę perkusyjną do muzyki poważnej, zadamy zagadki muzyczne i zilustrujemy teatrzyk za pomocą muzyki tworzonej na żywo. Razem z dziećmi będziemy tańczyć do muzyki poważnej oraz zbudujemy instrumenty muzyczne i nauczymy się pokazywać nastroje za pomocą muzyki. Dodatkową atrakcją będzie specjalne, interaktywne pianino, na którym można grać za pomocą...stóp.
Zabawę poprowadzą Fanutka oraz Klucz Wiolinowy.
Nie zabraknie też Duszka-Ciepluszka!
30.07, godz. 20:30, Amfiteatr przy ul. Chopina 30, Świnoujście
Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017
Koncert finałowy Art Week
Klasyka pod gwiazdami
W ramach Świnoujskiego Lata Kultury i jako wielki finał Art Week odbędzie się w nadmorskim amfiteatrze niezwykły koncert, w którym wystąpią międzynarodowe gwiazdy muzyki. Jedno z najpopularniejszych dzieł Fryderyka Chopina wykona bowiem japońska pianistka, której nazwisko przyciąga tłumy na występach w całej Azji, zaś lubiane przez słuchaczy na całym świecie Cztery pory roku Antonia Vivaldiego zagra mistrzowsko bułgarski skrzypek, na co dzień związany z londyńską Royal Albert Hall. Muzyka nie zna granic, jej zadaniem jest sprawienie radości słuchaczom i satysfakcji wykonawcom. Aby tak się stało, czuwać będzie słowacki dyrygent, kierując zespołem kameralnym ze Szczecina.
Wstęp wolny
Program:
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Antonio Vivaldi Cztery pory roku op. 8
Artyści:
Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) - fortepian
Vasko Vassilev (Bułgaria) - skrzypce
Mario Košik (Słowacja) - dyrygent
Baltic Neopolis Orchestra
Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie, w 1932 roku. Od 5 roku życia mieszkała w Japonii, z matką, pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Później studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a później występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999, po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.
Vasko Vassilev pochodzi z Bułgarii. Jako dziesięciolatek rozpoczął edukację w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym, a 7 lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs muzyczny w Paryżu. W wieku 23 lat, jako najmłodszy w historii, objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall, gdzie pełni obecnie funkcję koncertmistrza. W jego dyskografii znajdują się liczne wydawnictwa muzyczne. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae (która była zresztą jego uczennicą). Skrzypek jest związany także ze szczecińską Baltic Neopolis Orchestrą, której jest dyrektorem artystycznym.
Mario Košik jako dyrygent współpracował ze światowej sławy wokalistami, takimi jak Peter Dvorský czy Eva Urbanová. W trakcie swojej kariery kierował wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi na Słowacji i w Czechach, a także w Niemczech (m. in. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Słowackiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia Słowackiego, Bratysławskim Chóre Chłopięcym, filharmonicznymi orkiestrami kameralnymi w Pradze oraz w Czeskich Budziejowicach, orkiestrami filharmonicznymi w Brnie, Ołomuńcu i Jenie). Prowadził też czeskie i słowackie orkiestry podczas tournée na terenie Japonii, Niemiec i Włoch.
Baltic Neopolis Orchestra, laureat Fryderyka 2015, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem czy Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev z Covent Garden Royal Opera House w Londynie. Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii "album roku muzyka kameralna" (2015) oraz nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016 i 2017) oraz nominację do Nagrody Dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie" (2017). Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest, jest organizatorem letniego Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki promującego muzykę kameralną. Występuje także w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny). W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji. Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.