Czym są magiczne pleśni wielorybów? Jakie tajemnice skrywają nietoperze? Czy przysłowie „zdrów jak ryba” ma wiele wspólnego z rzeczywistością? Dlaczego chromosomy milczą? Skąd się bierze śmiech i dlaczego ha-ha, a nie hi-hi…? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas NOCY BIOLOGÓW, w piątek 15 stycznia.
Przez kilka godzin na Wydziale Biologii US, dzieci i młodzież pod okiem naukowców podglądać będą, jak tętni życie. To wyjątkowe przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale tego dnia zapraszamy również rodziców z dziećmi, studentów i wszystkich zainteresowanych otaczającą nas rzeczywistością.
Dlaczego biologia?
NOC BIOLOGÓW ma na celu przede wszystkim zaciekawić młodzież naukami przyrodniczymi, zaprezentować biologię w niekonwencjonalny sposób i przybliżyć skomplikowane zjawiska przez pokazanie ich z bliska. W programie realizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zaplanowano kilkadziesiąt wyjątkowych wydarzeń: interesujące pokazy, inspirujące warsztaty, niezmiernie ciekawe laboratoria, zajmujące wykłady, a także wystawę, konkursy i inne ciekawostki - wszystko to by ich uczestnicy przez tę jedną noc mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy.
Pokazy - warsztaty - laboratoria
Wydział Biologii US zaprasza m.in. pokaz kilkunastu gatunków żywych owadów i pajęczaków tropikalnych w terrariach, m. in. modliszek, ptaszników i liśćców oraz ekspozycję zaaranżowanych pojemników prezentujących kilkanaście gatunków roślin owadożernych. W trakcie NOCY BIOLOGÓW zapoznamy się również ze znanymi i mniej znanymi przypadkami, w których DNA okazało się być jedynym materiałem, dzięki któremu rozwiązano sprawę kryminalną oraz dowiemy się jaki wpływ na postrzeganie pracy w laboratorium kryminalistycznym przez społeczeństwo ma oglądanie seriali kryminalnych. Pod okiem pracowników Wydziału Biologii uczestnicy NOCY BIOLOGÓW będą mieli okazję samodzielnie wypreparować tzw. "wypluwki" wybranych gatunków sów i ptaków drapieżnych oraz oznaczyć gatunkowy skład ich pokarmu, a także będą mogli oznaczyć grup krwi i przyjrzeć się pod mikroskopem temu co dla ludzkiego oka niedostrzegalne.
Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, na większość zajęć obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Program wydarzenia oraz więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie internetowej
www.nocbiologow.univ.szczecin.pl.
Noc Biologów rozpocznie się już o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 19.00. Tajniki biologii zgłębiać będziemy na Wydziale Biologii przy ul. Wąskiej 13 oraz ul. Felczaka 3c