15 października 2015 (czwartek)

Autobiografie (po)graniczne

Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, Centrum Badań Dyskursów Postzależnościowych oraz Polskie Towarzystwo Autobiograficzne zapraszają do udziału w szóstej konferencji naukowej poświęconej studiom postzależnościowym pn. Autobiografie (po)graniczne, która odbędzie się w terminie 15-17 października.

Organizatorzy proponują, by centrum badań nad kulturowymi sytuacjami zależności/postzależności w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej uczynić autobiografie (po)graniczne. Przez autobiografie (po)graniczne rozumieją wszelkie formy wypowiedzi, utrwalające doświadczenie "pomiędzy" zdefiniowanymi kulturowo tożsamościami. Naukowców interesować będą więc zarówno historyczne dzieje pograniczy geograficzno-kulturowych, jak i pytania zadawane z perspektywy genderowej, postsekularnej, posthumanistycznej. Podczas konferencji badacze będą przyglądać się pogranicznej poetyce współczesnych form autobiograficznych oraz ontologii podmiotu opowiadającego biografię. Zadają również pytania o autorstwo, aktualne wobec rozrastania się popkulturowego rynku autobiografii.

Temat konferencji wskazuje na dwa obszary problemów, które będą brane po uwagę. Po pierwsze - płynność gatunkowych konturów, które dotyczą nie tylko kwestii piśmiennictwa, a więc poetyki dzienników, dzienników pisarza, epistolografii, pamiętników, powieści autobiograficznej, eseju czy nawet poezji. Po drugie - pograniczność dotyczy wprost usytuowania historycznego i geograficznego: autobiografizm badany w kontekstach lokalności, przemieszczeń, przesiedleń, post-przesiedleń, migracji; przejścia pomiędzy II Rzeczpospolitą a PRL; PRL a współczesnością tworzą strefę kulturowego "pomiędzy" ("borderline"), poświadczaną w autobiografiach. Interesujące jest dla organizatorów jest to, jak kwestia lokalności wiąże się z kwestią tożsamości; jak ewoluuje od twardo zdefiniowanej, wspartej rekonstrukcją historyczną polskości ku europejskości z jej niedookreślonymi konturami i metaforami płynności, wspólnoty, otwarcia. Uczestnicy konferencji dyskutować będą o przepływach lokalności/narodowości/europejskości i wydolność terminologii stosowanej w nauce do opisu rzeczywistości postkolonialnej i postzależnościowej w odniesieniu do rzeczywistości lokalnej.

Konferencja odbędzie się w terminie 15-17 października, w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie.

Więcej informacji: https://autobiografiepograniczne.wordpress.com/

opublikowano: 2015-10-14
Komentarze
Polityka Prywatności