Muzycy Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra, wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie oraz muzycy Filharmonii w Neubrendenburgu poprowadzą 6 czerwca bezpłatne warsztaty oraz otwarte próby dla studentów z Polski i Niemiec. Projekt zakończy koncert w Muzeum Narodowym w Szczecinie tego samego dnia.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra wraz z Filharmonią w Neubrandenburgu ma za zadanie rozwinąć współpracę między muzykami z Polski i Niemiec, a przede wszystkim stworzyć im platformę wymiany doświadczeń poprzez edukację muzyczną młodzieży, kształcącej się w obszarze Euroregionu Pomerania. Jest to również próba zachęcenia młodych muzyków z Niemiec do kontynuacji edukacji muzycznej w Szczecinie.
Pomysł opiera się na warsztatach dla uczniów oraz studentów polskich i niemieckch. Warsztaty obejmą lekcje z zakresu skrzypiec, altówki, wiolonczeli, harfy oraz muzyki kameralnej i odbędą się w sobotę 6 czerwca w godz. 10:00 - 16:00 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.
Dzień zakończy się koncertem kameralnym "Zagadkowe Trio w Duecie" z cyklu Muzeum Muzyki o godz. 17:00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W koncercie wystąpią artyści z Polski (Baltic Neopolis Quartet) i Niemiec (muzycy z Filharmonii Neubrandenburg), a młodzi uczestnicy projektu i szczecińska publiczność będa mieli okazję usłyszeć dzieła będące przedmiotem warsztatów.
Projekt wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń doborem instrumentów solowych. Poza instrumentami smyczkowymi w projekcie bierze bowiem udział także harfa.
Oba wydarzenia są bezpłatne. Informacja i zapisy na warsztaty: tel. 504 716 740, biuro@balticneopolis.pl .
O wejściu na koncert zdecyduje kolejność przybycia.
Warsztaty z zakresu skrzypiec, altówki, wiolonczeli, harfy i muzyki kameralnej
6 czerwca 2015 (sobota)
Godzina 10:00 - 16:00
Szczeciński Inkubator Kultury
Informacja i zapisy: tel. 504 716 740, biuro@balticneopolis.pl
Muzeum Muzyki
Koncert "Zagadkowe Trio w Duecie"
6 czerwca 2015 (sobota)
Godzina 17:00
Muzeum Historii Szczecina
ul. Mściwoja 5
Wstęp bezpłatny
Program:
Gaetano Donizetti Larghetto Allegro
Camille Saint-Saens Fantasia
Jacques Ibert Entr' Acte
Reinhold Gliere Prelude, Berceuse Scherzo op. 39
Roman Haas Sekwencja na trio smyczkowe
Georg Friedrich Haendel Concerto B dur HWV 294
Artyści:
Elsa Claviera (skrzypce)
Rosa Maria Diaz Cotan (harfa)
Baltic Neopolis Quartet
Elsa Claviera
Urodziła się w 1986 roku w Pau, we Francji. Naukę gry na skrzypcach zaczęła w wieku siedmiu lat, a pierwszy raz wystąpiła publicznie jako jedenastolatka. Po ukończeniu Lyon Conservatoire w 2009, wyjechała na studia do Lipska, gdzie występowała w Radio Orchestra. Od 2010 do 2012 skrzypaczka była wspierana przez stowarzyszenia Alumni Ritter i Adami. W 2011 została przyjęta na akademię Staatskapelle Berlin. Od września 2013 jest pierwszym koncertmistrzem w Neubrandenburg Philarmonic Orchestra.
Rosa Diaz Cotan
Urodziła się w 1986 roku w Sewilli. Na harfie gra od ósmego roku życia. W 2008 roku z wyróżnieniem ukończyła szkołę Conservatory Cristobal de Morale w rodzinnym mieście, a w 2009 roku wygrała IX Nagrodę dla Młodych Artystów z Royal Academy of Fine Arts St. Elizabeth of Hangary w Sewilli. Uczyła się także w Konserwatorium Amsterdamskim.
Jest członkiem West-Eastern Divan Orchestra pod batutą Maestro Daniela Barenboima. Wcześniej występowała z Youth Orchestra of Andalucía i współpracowała z młodzieżowymi orkiestrami w Holandii i Niemczech.
Grywała także z takimi orkiestrami, jak m.in. Royal Symphony Orchestra of Seville, Konzerthaus Orchester Berlin, Leipzig Kammerphilharmonie, Komische Oper Berlin, Malaga Philharmonic Orchestra, Philharmonisches Orchester Vorpommern, Navarra Symphony Orchestra, Orquesta Ciudad de Almeria i Huelva Symphony Orchestra.