21-22.11.2014

Piękny Umysł. Wyzwania dla edukacji - VII Szczeciński Zalew Myśli

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie 21-22 listopada 2014. Zaproszenie do udziału w sympozjum przyjęli m.in: prof. dr hab. Jan Grosfeld UKSW, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz UW, dr Maria Pomianowska Akademia Muzyczna w Warszawie, dr hab. prof. US Anna Murawska, prof. dr hab. Jan Waszkiewicz PWr, dr Agnieszka Wojciechowska-Waszkiewicz, dr Paweł Błażewicz, dr Jan Przewoźnik. Arkadiusz Więcko – pomysłodawca i koordynator Szczecińskiego Zalewu Myśli, dr hab. Iwona Jazukiewicz – prowadząca sympozjum

Chcemy skupić Państwa uwagę na miejscu i roli kultury umysłowej w kształtowaniu stosunków społecznych. Traktujemy "piękno umysłu" jako preludium do poszukiwań nowych paradygmatów torujących drogę do intelektualnej i moralnej samodzielności, które stałyby się wektorami przyszłościowej edukacji. To droga do kształtowania społeczeństwa głęboko ludzkiego. W przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować tę myśl i zająć się równie istotnym fundamentem: wspólnotowym wymiarem edukacji.

Czy to nie przesada, by Fundacja posługująca na co dzień na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych intelektualnie zajmowała się sprawami kultury umysłowej? Wręcz odwrotnie! Właśnie dlatego, że przyjaźnimy się z osobami kruchymi, o niskim IQ umysłu /ale za to o wysokim IQ serca!/ czujemy się zobowiązani wystąpić w ich imieniu jako gospodarze spotkania i upomnieć się o piękne umysły, które byłyby zatroskane o pomyślność wszystkich obywateli, a w szczególności tych najsłabszych. Tylko piękne umysły są w stanie podjąć i udźwignąć współczesne wyzwania cywilizacyjne.

Czego potrzeba człowiekowi, by stał się samodzielnym umysłem odpornym na manipulacje i pokusy hedonizmu, a zarazem nie zatracił uwagi na potrzeby mniej uzdolnionych, słabszych od siebie? Chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się zagadnieniom: atrybutom pięknego umysłu, pożytkom na co dzień wynikającym z posiadania kultury matematycznej, dobrodziejstwom muzyki jako łącznika pomiędzy inteligencją umysłu a inteligencją serca, skutkom społecznym jakie niesie ze sobą uczynienie z talentu miary życiowego sukcesu. Jakich sojuszników i wrogów ma piękny umysł? Dokąd prowadzą nas społeczne implikacje wynikające z uznania prawa do słabości, omylności człowieka? Skąd czerpać siłę, odwagę do przekraczania siebie na nie kończącej się drodze własnego rozwoju? Co ma być dla człowieka źródłem satysfakcji z życia, jeśli nie talent, inteligencja, sława, władza, pieniądze? Jeśli brak formalnego wykształcenia nie jest przeszkodą do podjęcia samodzielnego myślenia, twórczej aktywności, to w jakim kierunku winno pójść szkolne nauczanie i wychowanie, by ten potencjalny "ogień" przestać dławić, a zacząć rozpalać?

P R O G R A M

Piątek 21 listopada, 19.00-21.00 sala kinowa Zamku, wstęp wolny

WARSZTATY "Przekraczać siebie"
na gruncie życiowych wyborów, nauki, umysłu, sportu i kultury. Gośćmi będą m.in. dr J. Surma SGH/MIT, dr Jan Przewoźnik - szachowy mistrz, psycholog szachów, prof. Maria Pomianowska - muzykantka i muzyk, Anna Chmielewska-zał.Fundacji Światło dla Himalajów, M.Boehlke-fizyk, miłośnik logicznych zagadek.

Otwarcie wystawy fotograficznej Anny Chmielewskiej z cyklu debiutanci: "Nepal - zapomniane zakątki"

Sobota 22 listopada, 10.00-15.00
sala kinowa Zamku, wstęp wolny

SYMPOZJUM NA ZAMKU
"PIĘKNY UMYSŁ. Wyzwania dla edukacji"
I Sesja O jakiego człowieka nam chodzi? - z udziałem prof. J. Grosfelda, prof. H. Samsonowicza, prof. Marii Pomianowskiej oraz ogłoszenie laureatów IV Konkursu Intermedialnego dla uczniów I LO w Szczecinie w ramach fundacyjnego projektu edukacyjnego "Od idei się zaczyna".

Diaporama "Piękny umysł", przygotowana przez polsko-niemiecką grupę fotografików Quo Vadis pod opieką artystyczną Timma Stuetza
Przerwa na kawę 11.50-12.20

II Sesja Ku nowym paradygmatom edukacji - dwugłos belfra
- A.Więcko i akademika - prof. US A. Murawska, głosy: matematyka - prof. J. Waszkiewicza PWN, i dyrektora męskiej szkoły społecznej "Nawigator" - dr P. Błażewicza, rozmowa z publicznością.

Sobota 22 listopada, 18.00
Therapy Art Music Club ul.Mariacka 26/róg Korsarzy/ wstęp wolny
KONCERT obok ZAMKU z cyklu
Zespół Piosenki Naiwnej i jego goście: JERZY FILAR
KAPELA CYGAŃSKA

opublikowano: 2014-11-18
Komentarze
Polityka Prywatności