13 października 2014 (poniedziałek), godz. 17:00

Darmowy Kurs międzynarodowego języka ESPERANTO organizaowany przez Szczeciński Klub Polskiego Związku Esperantystów

PZE Odział Szczecin

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w SEKTORZE 3 przy al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego). Inauguracyjne spotkanie informacyjne odbędzie się 13 października (poniedziałek) br. o godzinie 17:00

Co to jest Esperanto?

Esperanto to język użyteczny w komunikacji międzynarodowej.

Ważne cechy Esperanta

  • Międzynarodowy: Esperanto jest użyteczne głównie w komunikacji pomiędzy ludźmi różnych narodowości, w sytuacji kiedy nie posiadają oni wspólnego ojczystego języka.
  • Neutralny: Esperanto nie należy do jakiegoś konkretnego narodu albo kraju i dlatego funkcjonuje jako język neutralny.
  • Równy: Używając Esperanta ma się poczucie równości z rozmówcą (z językowego punktu widzenia), inaczej niż na przykład w przypadku rozmowy po angielsku z rodowitym Anglikiem.
  • Stosunkowo łatwy: Dzięki strukturze i konstrukcji języka dużo prościej jest opanować Esperanto w porównaniu z jakimkolwiek innym językiem obcym.
  • Żywy: Esperanto podlega ewolucji i "żyje" tak samo jak inne języki. Pozwala wyrażać wszystkie aspekty myśli i uczuć człowieka.

Początki powstania Koła Esperantystów w Szczecinie sięgają zimy 1956 r.

W lutym z inicjatywy pana Jana Maziakowskiego /Dom Książki -Antykwariat / powstało Koło podległe Oddziałowi Wrocławskiemu.

W skład Zarządu weszli: Jan Maziakowski, Jerzy Ogiński, Kurt Prabucki i Bogdan Frankiewicz. Wśród członków byli również studenci.

Pierwsze miesiące pracy polegały na werbowaniu członków i zapoznawaniu ich z ruchem esperanckim, który w roku 1956 zaczął w Polsce zataczać coraz szersze kręgi. Trwały starania o zorganizowanie Oddziału Szczecińskiego.

Pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego odbyło się w dniu 21.03.1956r. /Dom Książki, Al, W. Polskiego Nr38/. Oddział został zarejestrowany w P.M. Rady Narodowej pod Nr 17 organizacji społecznych.

Komitet ukonstytuował się 21 maja 1956r.

W maju 1957 r. odbyło się walne zebranie, na którym wybrano nowy Zarząd:

Przewodniczący: Jerzy Ogiński

V-ce Przewodniczący: Stefan Poślednik

Sekretarz: Stefania Palica

Skarbnik: Stanisław Gończaruk

Oddział od początku istnienia nie posiadał przydziału lokalowego, więc działał gościnnie w wielu pomieszczeniach np.:

Dom Książki, Ośrodek Metodyczny Szkolenia Zawodowego, Młodzieżowy Dom Kultury, kafejo "Esperanto", Brama Królewska, Kawiarnia Zamkowa, Klub Garnizonowy WP, "Verda Kelo", Związek Niewidomych, Związek Młodzieży Wiejskiej, kawiarnie miejskie i ostatnio Klub PTTK.

Głównym zadaniem Oddziału PZE jest prowadzenie działalności zgodnie z założeniami Statutu Polskiego Związku Esperantystów a w szczególności:

  1. propagowanie idei języka międzynarodowego ESPERANTO
  2. informowanie społeczeństwa o istocie barier językowych oraz o wartościach wychowawczych i użytkowych esperantyzmu;
  3. nauczanie języka esperanto;
  4. zaspakajanie potrzeb środowisk esperanckich w zakresie doskonalenia znajomości języka esperanto, rozwoju kultury esperanckiej rozwoju i kontaktów zagranicznych;
  5. wykorzystanie esperanta do popularyzacji historii i kultury polskiej a także wiedzy o naszym regionie zagranicą.

opublikowano: 2014-10-10
Komentarze
Polityka Prywatności