13 października 2013 (niedziela), godz. 17:00

Baltic Neopolis Quartet

Tomasz Jocz
kategoria: koncerty

Koncert Baltic Neopolis Quartet w ramach cyklu "Muzeum Muzyki". 13 października br. o godz. 17, w Muzeum Historii Szczecina Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie z kwartetem wystąpi pianista Tomasz Jocz.

Na pierwszy jesienny koncert z cyklu Muzeum Muzyki zaprasza Baltic Neopolis Orchestra. W głównej sali wystawowej Muzeum Historii Szczecina wystąpi Baltic Neopolis Quartet, a towarzyszyć mu będzie pianista Tomasz Jocz. W programie koncertu Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa oraz kompozycja Marka Czerniewicza "Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień" na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Koncert odbędzie się 13 października (niedziela) o godz. 17. Godzinę wcześniej udostępnione zostaną wystawy muzealne.

Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannes Brahms skomponował w latach 1862-64, kiedy postanowił opuścić rodzinny Hamburg i zamieszkać w Wiedniu. Pierwotnie utwór napisany został na kwintet smyczkowy z dwoma wiolonczelami i w tym składzie został wysłany do oceny jego przyjaciół. "Nie wiem, jak mam wyrazić ogromną radość, jaką mi sprawił Twój kwintet smyczkowy. Grałam go wiele razy i serce mam nim wypełnione", pisała Klara Schumann. Skrzypek Józef Joachim wyrażał jednak pewne zastrzeżenia: "Poszczególne części kwintetu znakomicie łączą się w całość… ale jest trudny i obawiam się, że bez wyrazistej interpretacji nie będzie brzmiał przejrzyście". W rezultacie w lutym 1863 roku kompozytor przekształcił Kwintet w Sonatę na dwa fortepiany, którą wykonał wraz z Karolem Tausingiem na koncercie 17 kwietnia w Wiedniu. Chłodne przyjęcie tej wersji skłoniło Brahmsa do ponownej redakcji partytury w lecie 1864 roku i przyjęcia ostatecznego składu instrumentów - fortepianu z kwartetem smyczkowym.


Kwintet, uważany za najbardziej znaczące dzieło kameralne wczesnych lat wiedeńskich Brahmsa, doskonale ukazuje charakterystyczną cechę kompozytorskiego stylu: łączenie klasycznego rygoru formalnego z romantyczną emocjonalnością. Cztery części zbudowane są zgodnie z klasycznym wzorem cyklu: burzliwa część pierwsza (Allegro non troppo, f-moll), wolna część cyklu (Andante, un poco Adagio, As-dur), niespokojna część trzecia (Scherzo. Allegro, c-moll) oraz finał otwarty zadumanym wolnym wstępem (Poco sostenuto, f-moll), po którym następuje część szybka (Allegro non troppo).

Marek Czerniewicz jest kompozytorem, aranżerem, pedagogiem. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.

Znaczna część jego dorobku powstała w wyniku współpracy z wieloma artystami i zespołami m. in. wokalistą i reżyserem teatralnym Andre Ochodlo, Teatrem Atelier w Sopocie, Teatrem Wybrzeże, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Cappellą Gedanensis, trio fortepianowym Les Mistiques, kwintetem instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass, kwartetem smyczkowym NeoQuartet, grupami Max Klezmer Band, The Minsk Prospectors czy Pink Freud.

Kompozytor posiada w swoim dorobku muzykę teatralną i filmową. Stworzył m.in. ścieżkę dźwiękową do licznie nagradzanego obrazu Marcina Bortkiewicza "Portret z pamięci" (w 2012 roku film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Director's Forthnight 65.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes).

"Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień" na skrzypce, wiolonczelę i fortepian napisany został w 2012 roku na zamówienie Tria Gdańskiego.

Tomasz Jocz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych. Do najważniejszych zalicza: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Festiwal Kameralistyki Młodych w Kłodzku, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

MUZEUM MUZYKI

OPOWIADANIE PRZY FORTEPIANIE

13 października 2013 (niedziela)

Godzina 17:00 (wystawy od godz. 16:00)

Muzeum Historii Szczecina Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie

ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski)

Wykonawcy:

Tomasz Jocz (fortepian)

Baltic Neopolis Quartet:

Filip Lipski (skrzypce)

Szymon Telecki (skrzypce)

Emilia Goch (altówka)

Tomasz Szczęsny (wiolonczela)

Program:

Johannes Brahms - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34

Marek Czerniewicz - "Idę do Ciebie przez mrok, przez ogień" na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Wystawy:

- Dzieje Szczecina - historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności

- Najstarsze karty z dziejów Szczecina

- Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku

- Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Bilety:

20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w w dniu koncertu w Muzeum Historii Szczecina (od godz. 16)

Informacja: biuro.balticneopolis@gmail.com lub tel. 660-326-755

Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie

Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko,

Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator

opublikowano: 2013-10-08
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia Szczecin i okolica
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:00
KOLONIA NR 5
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00
SIMONA KOSSAK
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:45
DANGER ZONE
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:00
SIMONA KOSSAK
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:30
DANGER ZONE
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
KOLONIA NR 5
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Małgorzata Ostrowska - Legenda | Szczecin
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:15
PRAWDZIWY BÓL
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17:00
KOLONIA NR 5
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
SIMONA KOSSAK
Polityka Prywatności