W piątek, 23 sierpnia, o godz. 19, na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Staromłyńska 27) odbędzie się koncert czeski. Solistami koncertu będą Barbara Tritt (sopran) oraz Petr Nouzovsky (wiolonczela). Gościnnym koncertmistrzem będzie prof. Henryk Tritt.
Po udanym koncercie węgierskim, Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na kolejną muzyczną eksplorację w ramach projektu "Muzeum Muzyki Wielu Kultur". Tym razem na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie zabrzmi muzyka czeska. Pojawią się również wspaniali goście: sopranistka Barbara Tritt, wiolonczelista Petr Nouzovský, kompozytor Jiří Lukeš i prof. Henryk Tritt jako gościnny koncertmistrz Orkiestry. Koncert odbędzie się wyjątkowo w piątek, 23 sierpnia, o godz. 19.
Petr Nouzovský to jeden z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego czeskiego pokolenia. Studiował w Pradze, Dreźnie i Madrycie, a występował na scenach całego świata: w Moskwie, St. Petersburgu, Bolzano, Istambule, Los Angeles i Buenos Aires. Jego debiutancki koncert miał miejsce w 2005 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Praska Wiosna. Dorobek artystyczny Petra to udział w nagraniu 12 płyt, a roczny grafik zakłada ponad 100 koncertów w całej Europie. Gra na wiolonczeli Jean Baptiste Vuillaume z roku 1835. Podczas koncertu Petr Nouzovský wykona m.in. partie solo w kompozycji "Flux" Jiří Lukeša na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową - napisanej specjalnie z okazji koncertu.
Kolejnym zaproszonym gościem będzie utalentowana sopranistka - Barbara Tritt. Ukończyła studia na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy u prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, filia w Szczecinie, w klasie fletu st. wykł. Grzegorza Olkiewicza. Barbarę Tritt usłyszymy w "Pieśni do księżyca" z najsłynniejszej opery Antonína Dvořáka - "Rusałki".
Gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra będzie prof. Henryk Tritt. Pracował jako koncertmistrz i solista Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, następnie na stanowiskach koncertmistrzów Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, Orkiestry Kameralnej "Camerata Nova" w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Orkiestry Symfonicznej w Bienne i Międzynarodowej Orkiestry Kameralnej "Tempo Giusto" w Bern w Szwajcarii. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Akademii im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu.
W programie koncertu usłyszymy wspomnianego już Antonína Dvořáka, jak również Josefa Myslivečka - jednego z najbardziej oklaskiwanych czeskich kompozytorów klasycyzmu, autora licznych, najczęściej opartych na greckich mitach, oper. Nie zabraknie również czeskich twórców muzyki współczesnej: Karla Pexidra, Jiří Lukeša oraz Eduarda Doušy.
Po koncercie niespodzianka. Pozostaniemy w atmosferze czeskiej muzyki. Jiří Lukeš poprowadzi krótki wykład dotyczący czeskiej muzyki współczesnej, technik wykonawczych, by później wspólnie z Petrem wykonać kilka utworów w duecie wiolonczela - akordeon. Jiří, oprócz komponowania, jest również niekonwencjonalnym akordeonistą.
Muzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. Koncerty współfinansują: Urząd Marszałkowski oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Ostatni koncert w ramach projektu - słowacki, odbędzie się 7 września.
Muzeum Muzyki Wielu Kultur. Koncert czeski.
23 sierpnia 2013 (piątek)
Godzina 19.00
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27 (wejście od Pl. Żołnierza Polskiego)
Wykonawcy:
Barbara Tritt (sopran)
Petr Nouzovský (wiolonczela)
[tu odrobinę większy odstęp]
Baltic Neopolis Orchestra
gościnny koncertmistrz - prof. Henryk Tritt
Program:
Antonín Dvořák - Cigánské melodie op. 55
Nr 5 "Struna naladěna, hochu, toč se v kole"
Nr 6 "Široké rukávy a široké gatě"
Nr 7 " Dejte klec jestřábu ze zlata ryzého"
Antonín Dvořák - "Měsíčku na nebi hlubokém" (Pieśń do księżyca) z opery "Rusałka"
Josef Mysliveček - Aria "O Joannes!"
Karel Pexidr - "Hymnus" na orkiestrę smyczkową
Jiri Lukes - "Flux" na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Eduard Douša - "Variace na barokní téma" na orkiestrę smyczkową
Bilety:
20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Do nabycia w dni koncertu na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (od. godz. 18)
Rezerwacja biletów i informacja: biuro.balticneopolis@gmail.com lub tel. 660-326-755
Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa
Partnerzy: Akademia Sztuki, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Hotel Radisson Blu, Fitness World, Dziedziniec | Kino Letnie Bar, Agencja Muzyczna Onomatopeja, wspieram.to, Echo Szczecina.