Europejska Noc Muzeów to nie tylko doskonała okazja, by poznać zbiory znajdujące się w szczecińskich salach wystawowych. Tej nocy o godz. 22 w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, wystąpi Baltic Neopolis Quartet z wyjątkowym koncertem promującym płytę „Kompozycje szczecińskie”.
Baltic Neopolis Quartet wykona wszystkie utwory znajdujące się na płycie: kwartety Piotra Klimka, Janusza Stalmierskiego, Zbigniewa Bagińskiego oraz Michała Dobrzyńskiego. Utwór Dobrzyńskiego (II Kwartet smyczkowy „Orestes” – napisany dla Baltic Neopolis Quartet) będzie miał swoje uroczyste prawykonanie w Szczecinie. Po koncercie będzie możliwość nabycia świeżego wydawnictwa kwartetu.
O płycie mówi Tomasz Szczęsny - wiolonczelista Baltic Neopolis Quartet:
„Inspiracją do nagrania naszej pierwszej płyty był przede wszystkim znakomity kunszt szczecińskich kompozytorów: Zbigniewa Bagińskiego, Janusza Stalmierskiego, Piotra Klimka oraz Michała Dobrzyńskiego, z czego dwóch ostatnich dedykowało właśnie nam dzieła składające się na zawartość niniejszego krążka. Po wielu doskonale przyjętych koncertach prezentujących sylwetki i twórczość powyższych mistrzów, postanowiliśmy zarejestrować poszczególne ich dzieła. Płyta zawiera kompozycje typowo współczesne, przy czym całkowicie różne. Wyczuwalne są różnice stylów, osobowości kompozytorów i ich środków wyrazu. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była praca nad kwartetami przy udziale samych twórców, za co bardzo im dziękujemy. Mamy nadzieję, że płyta wniesie dużo świeżości na rynek fonograficzny i zaprezentuje twórczość szczecińskich kompozytorów z jak najlepszej strony.”
Płytę „Kompozycje szczecińskie” nagrano i wydano dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin i sponsora prywatnego – Hotelu Restauracji „Klasztor Cedynia”. Wydawcą jest Akademia Sztuki w Szczecinie. Sobotni koncert współorganizuje Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Berlinie, Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach.
Zespół regularnie koncertuje dając ok. 30 koncertów rocznie. Wystąpił między innymi na: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” (2013), Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), Międzynarodowym Festiwalu w Trzęsaczu „Sacrum non profanum” (2012) oraz Międzynarodowym Festiwalu Organowym w szczecińskiej archikatedrze (2009). W bieżącym roku wystąpi w Pradze, Bratysławie, Gdańsku, Berlinie i Warszawie.
Baltic Neopolis Quartet jest grupą otwartą na oryginalne przedsięwzięcia, chłonie i rozwija nowoczesne idee i pomysły. Wspiera promowanie Szczecina jako miasta kultury. Świeże spojrzenie kwartetu na muzykę klasyczną pozwala muzykom robić rzeczy niepowtarzalne, dzięki czemu na koncertach możliwe jest łączenie muzyki różnego rodzaju z innymi obszarami artystycznej ekspresji. Dzięki współpracy ze znakomitymi artystami i ogromnym talencie członków zespołu, Baltic Neopolis Quartet jest znakomitym i jedynym w swoim rodzaju, nowoczesnym kwartetem smyczkowym na Pomorzu Zachodnim.
Wstęp na sobotni koncert jest darmowy. Liczba miejsc ograniczona.
KONCERT I PREMIERA PŁYTY „KOMPOZYCJE SZCZECIŃSKIE”
18 maja 2013 (sobota)
Godzina 22:00
Muzeum Historii Szczecina (Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie)
Ratusz Staromiejski (ul. Ks. Mściwoja II 8)
Program:
Michał Dobrzyński - II Kwartet smyczkowy „Orestes”
Piotr Klimek - I Kwartet smyczkowy
Piotr Klimek - II Kwartet smyczkowy „O podzielonym czasie i miłości prawdziwej”
Janusz Stalmierski - Kwartet smyczkowy
Zbigniew Bagiński - III Kwartet smyczkowy
Wykonawcy:
Baltic Neopolis Quartet:
Filip Lipski (skrzypce)
Łukasz Górewicz (skrzypce)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)