6 kwietnia 2013 (sobota), godz. 19:00, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Przyjeżdża prosto z Paryża, by przygotować wspaniałą muzyczną ucztę. Bernard Le Monnier, solista Narodowej Orkiestry Francji, będzie koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra podczas najbliższego koncertu „Muzyczne Ratatouille” w ramach cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”. W menu m.in. Bach, Bizet, Grieg i Bartók. Koncert odbędzie się 6 kwietnia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Początek o godz. 19:00.
Muzyczne Ratatouille Bernarda Le Monniera
Zaczynamy od pokrojenia w drobną kosteczkę jednej Sztuki Fugi Bacha. Delikatnie wrzucamy na przygotowaną wcześniej scenę i smażymy do zarumienienia. Następnie dodajemy wyrazistą, koniecznie paryską, Havanaise na skrzypce i orkiestrę smyczkową Saint-Saënsa i L’arlésienne Bizeta. Mieszamy energicznie. Dorzucamy pokrojone w okrągłe plasterki Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową Schuberta i czekamy około 5 minut. Po odczekaniu posypujemy subtelną Peer Gynt Griega i smakujemy. Dokładamy zamarynowane wcześniej Tańce rumuńskie Bartóka wraz z Muzyką chasycką Le Monniera. Wszystko przyprawiamy świeżą i wykwintną orkiestrą Baltic Neopolis i wkładamy na nieco ponad godzinę do szczecińskiej Filharmonii rozgrzanej przez 400 wspaniałych słuchaczy.
Uwaga! Potrawa ta jest niezwykle uzależniająca, działa rozweselająco, uspokajająco, potrafi też wprowadzić w zadumę. Skutki skosztowania Muzycznego Ratatouille odczuwalne są co najmniej przez tydzień.
Bernard Le Monnier - francuski skrzypek, pedagog i dyrygent. Studiował kameralistykę i skrzypce w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, które ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności dyrygenckie doskonalił pod okiem Yves Prina, Arthura Tamayo, Wladimira Fedosseieva, Manuela RosenthalaJest solistą Narodowej Orkiestry Francji, profesorem Conservatoire National de Région de Versailles, twórcą i dyrektorem Festival et l'Académie Misifleuves. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne. W 2000 roku dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, z którą nagrał płytę z utworami Aleksandra Tansmana.
Jako dyrygent i solista współpracował z wieloma orkiestrami: l'Orchestre de Baden Baden, l'Ensemble international de Paris, l'Ensemble orchestral de Haute-Normandie, l'Orchestre Caplet du Havre, Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, l'Orchestre Classica de Porto, l'Orchestre Lamoureux, l'Orchestre de Mulhouse, l'Orchestre de l'Opéra de Lyon.
Artyści:
Bernard Le Monnier (koncertmistrz)
Baltic Neopolis Orchestra
Program:
- Jan Sebastian Bach – Die Kunst der Fuge BWV 1080
- Camille Saint-Saëns – Havanaise na skrzypcę i orkiestrę smyczkową (opracowanie: Bernard Le Monnier)
- Georges Bizet – Suita L’arlésienne op. 23 nr 1 - Adagietto
- Franz Schubert - Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur D. 438
- Edward Grieg – Suita Peer Gynt op. 46 nr 1 – Śmierć Azy
- Béla Bartók – Tańce rumuńskie Sz. 56 (opracowanie: Arthur Willner)
- Bernard Le Monnier – Muzyka chasycka
Bilety w cenie 30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w dniu koncertu od godz. 17:30). Rezerwacja biletów: biuro.balticneopolis@gmail.com lub tel. 660-326-755.
Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin
Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Soffi Flower Coffee
Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Akademia Sztuki w Szczecinie
Więcej
informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra