Serdecznie zapraszamy na pierwszy jesienny koncert z cyklu "Muzeum Muzyki". 13 października w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie wykonane zostaną utwory dwóch kompozytorów żyjących i tworzących w Szczecinie: Carla Loewego i Piotra Klimka.
Carl Loewe i Piotr Klimek - szczecińscy kompozytorzy, żyjący i tworzący w dwóch różnych epokach, będą bohaterami pierwszego jesiennego koncertu Baltic Neopolis z cyklu „Muzeum Muzyki.”. 13 października w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego wysłuchamy ich przepięknych kompozycji. W tym jednego światowego prawykonania.
Carl Loewe przyjechał do Szczecina w 1820 roku i przez ponad czterdzieści lat swojego życia tworzył i rozwijał atmosferę muzyczną w mieście. Swoją miłością do muzyki doprowadził do wykonania w Szczecinie wielu wybitnych dzieł, m. in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. W 1827 roku poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego - uwertury koncertowej do Snu nocy letniej Williama Szekspira. Przyjacielem Carla Loewego był Carl von Blankensee, który przełożył na język niemiecki ballady Adama Mickiewicza, a Loewe, zachwycony polskimi prądami wyzwoleńczymi, sam będąc romantykiem, skomponował do nich muzykę, tworząc nowy gatunek solowej ballady romantycznej. Po osiągnięciu znacznej popularności koncertował w całej Europie, m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji.
Ta sama misja – rozwoju kulturalnego Szczecina – towarzyszy Piotrowi Klimkowi, urodzonemu w 1973 roku współczesnemu kompozytorowi. Klimek pisze muzykę symfoniczną, chóralną, kameralną i elektroniczną. Od 1991 roku silnie związany z teatrem, napisał muzykę do ponad 80 realizacji scenicznych. Tworzy instalacje dźwiękowe oraz bierze udział w projektach z pogranicza różnych dziedzin sztuki. Lista utworów jego autorstwa zdaje się nie mieć końca. Piotr Klimek od 1998 roku związany jest z Uniwersytetem Szczecińskim, a od 2010 roku wykłada przedmioty muzyczne na Wydziale Edukacji Muzycznej oraz Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.
Niezwykły koncert w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie zestawi twórczość obydwu artystów i pozwoli na muzyczną podróż w czasie. Usłyszymy Kwartet smyczkowy nr 4 op. 26 Carla Loewego w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet oraz Feroce na altówkę i wiolonczelę Piotra Klimka w wykonaniu Emilii Goch oraz Tomasza Szczęsnego. Będzie to jednocześnie światowa premiera utworu.
Do muzeum warto przyjść godzinę wcześniej i obejrzeć udostępnione wystawy.
„Kompozycje szczecińskie”
Koncert z cyklu „Muzeum Muzyki”
13 października (sobota), godz. 21.00
(wystawy od godz. 20.00)
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Program:
Piotr Klimek – Feroce na altówkę i wiolonczelę (światowe prawykonanie)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)
Carl Loewe – Kwartet smyczkowy nr 4 op. 26 Quatour spirituel
- allegro serioso
- andante phrygice
- moderato mysterioso
- allegro con spirito
Baltic Neopolis Quartet:
Łukasz Górewicz (skrzypce)
Karolina Uźniak-Gunia (skrzypce)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)
Wystawy:
- Zaginione - Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich;
- W poszukiwaniu uciekającego czasu. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Regionalnej Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie;
- Pomorskie meble malowane;
- Z dziejów żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim 1945-2010;
- Pokój śmierci. Instalacja Gregora Schneidera w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE „Apocalypse”.
Bilety
20 zł / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie (660-326-755) lub drogą elektroniczną (biuro.balticneopolis@gmail.com). Bilety można również nabyć przed koncertem (od godz. 20.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie).
Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin
Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin
Koncert współfinansowany przez: Województwo Zachodniopomorskie
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Soffi Flower Coffee, Baltica Wellness & Spa
Patronat Medialny: Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin
Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Akademia Sztuki w Szczecinie.
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra
www.facebook.com/muzeum.szczecin