Wspaniałą muzyczną ucztę szykuje Baltic Neopolis Orchestra na rozpoczęcie kolejnego sezonu artystycznego. 29 września o godz. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagra koncert, w którym usłyszymy prekursorskie wykonania utworów autorstwa wybitnych kompozytorów młodego pokolenia – Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Koncertmistrzem będzie Tomasz Tomaszewski, który również jako solista zagra wraz z Orkiestrą jeden z najpiękniejszych utworów Góreckiego – Concerto Notturno.
Muzyka niewątpliwie płynie w żyłach urodzonego w 1971 roku Mikołaja Góreckiego. Można by przypuszczać, że syn Henryka Góreckiego niesie na swych barkach wielki ciężar. Ale tak nie jest. Podążając kompozytorskimi śladami ojca, Mikołaj jest najwyraźniej kimś zupełnie innym. Pisze muzykę na swój własny sposób, obejmując różnorodne współczesne wpływy, a przy tym pozostając w głębokim szacunku dla przeszłości. Ten wyjątkowy twórca żyje z dala od muzycznych trendów współczesnej Polski, ale zarazem jest świadomy swoich korzeni i dziedzictwa, którego jest kontynuatorem.
Kompozycje trzy lata starszego Pawła Łukaszewskiego wyróżniają się spośród utworów kompozytorów młodego pokolenia nie tylko stylistyczną oryginalnością, lecz także doskonałym wyczuciem chóralnej materii i doskonałym opanowaniem faktury.
Twórczość obydwu kompozytorów ceniona jest na całym świecie. Ich utwory są wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach, zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Sam Łukaszewski jest pięciokrotnym laureatem „Fryderyka”, a uhonorowany został m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2011), Nagrodą Prymasa Polski (2011). Górecki już jako 17-latek (w 1988) uzyskał I nagrodę na I Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej. Obecnie jego utwory są grywane na światowych estradach koncertowych – De Ijsbreker Centre w Amsterdamie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Montrealu, Quebec City, Victorii, Edmonton, Waszyngtonie.
W programie sobotniego koncertu znalazły się dwa utwory Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową, a także cztery, niewykonywane wcześniej w Szczecinie kompozycje Łukaszewskiego: Sinfoniette, Adagietto, Divertimento i Eine Kleine Tagmusik. Concerto Notturno Góreckiego od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m. in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego, Pawła Kuklińskiego. W Szczecinie partie solo zagra bliski przyjaciel orkiestry Baltic Neopolis – Tomasz Tomaszewski, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie.
Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych, szczecińskich artystów. Od tego czasu zagrała dziesiątki koncertów, realizując własne cykle i współuczestnicząc w wielu projektach artystycznych.
O wyjątkowości orkiestry Baltic Neopolis stanowią tworzący ją muzycy. Ich energia, radość oraz zapał do robienia rzeczy niemożliwych pozwala na niekonwencjonalne prezentowanie muzyki kameralnej. Odwaga artystów w wykonywaniu trudnych kompozycji doceniana jest zarówno przez krytyków i melomanów. Publiczność pokochała Baltic Neopolis Orchestra właśnie za świeże prezentowanie muzyki kameralnej, wysublimowane nowe brzmienia oraz niezwykłą oprawę koncertów.
GÓRECKI, ŁUKASZEWSKI I BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA
Koncert inauguracyjny sezonu artystycznego 2012/2013
29 września 2012, godz. 19:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Artyści:
Tomasz Tomaszewski (skrzypce)
Baltic Neopolis Orchestra (w rozszerzonym składzie)
Program:
Mikołaj Górecki – Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową
Paweł Łukaszewski – Sinfonietta na orkiestrę smyczkową
Paweł Łukaszewski – Adagietto na orkiestrę smyczkową
Paweł Łukaszewski – Divertimento na orkiestrę smyczkową
fot. Mariusz Makowski
Paweł Łukaszewski – Eine Kleine Tagmusik
Bilety:
30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w kasie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (w dniu koncertu od godz. 17:30). Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie (660-326-755) lub drogą elektroniczną (biuro.balticneopolis@gmail.com).
Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin
Koncert dofinansowany przez: Gminę Miasto Szczecin
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Soffi Flower Coffee, Baltica Wellness & Spa
Patronat Medialny: Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin
Partnerzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Akademia Sztuki w Szczecinie
Więcej informacji: