07 maja 2011 (sobota), godz. 21:00

Recital Marka Raduli

kategoria: koncerty

Marek Raduli urodził się 21 czerwca 1959 roku w Kędzierzynie-Koźlu. W 1972 roku skończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Kędzierzynie-Koźlu, w 1976 roku - Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uczył się muzyki i grał.

Zaczynał w środowisku opolskim: był członkiem zespołów 'PEX 75' i 'SYNTEZA PP', nagradzanych na przeglądach 'Muzyczna Jesień' (Grodków-Kędzierzyn, 1978 i 1979). Wiele zawdzięcza (jak sam z atencją wspomina) opiece Edwarda Spyrki z opolskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współpracował z takimi muzykami, jak Jan Cichy i Andrzej Trefon. Grał w opolskim zespole (o jazzowych aspiracjach) REBUS. Pojawiał się w różnych składach grup, z których potem powstał zespół-legenda: TSA.

W 1982 roku związał się na dłużej z zespołem Banda i Wanda (płyty 'Banda i Wanda', 1983; 'Mamy Czas', 1985; 'Własna Kalifornia'; 1989). Z Jackiem Krzaklewskim grali tam gęsto i głośno. Ten rockowy zespół miał orientację na pop i nie zamierzał zmieniać świata. Mimo dość zabawowego wizerunku była to rzetelna robota estradowa, codzienna praca nad warsztatem i raczej niełatwe życie, pędzone na koncertowej włóczędze po schyłkowym peerelu. Przetrwało z tamtych czasów kilka przebojów - i muzyczne przyjaźnie (po dwudziestu latach znów zabrzmiała u Wandy Marka gitara, wrócił też do niej jako producent).

Lata osiemdziesiąte były dla Marka szkołą muzycznego charakteru i zaowocowały rozmaitymi związkami, których artystyczne rezultaty pojawiły się w następnym dziesięcioleciu. Wiele i intensywnie koncertował, równolegle pracując jako muzyk sesyjny. Wszystko to obok płyt, w nagraniu których brał udział jako pełnoprawny członek zespołów: Kciuk Surzyn Band ('Klucha w śpiewnik', 1990), grupa Tadeusza Nalepy ('Absolutnie', 1991), Bajm ('Biała Armia', 1991), Three Generations Trio - Zbigniew Lewandowski & Friends ('Live!', 1992), Bajm ('Płomień z nieba', 1993).

Wojciech Pilichowski wspomina: "W zespole Grażyny Łobaszewskiej poznałem Marka Raduli i Zbyszka Lewandowskiego. Okazało się, że mimo różnicy wieku nadajemy na tych samych falach. Stworzyliśmy trio nazwane 'Trzy Generacje'. Zagraliśmy dwie próby i na tych dwóch próbach pociągnęliśmy przez dwa lata koncerty. Graliśmy swoje i trochę «cudzesów»"
 
Pierwszą płytą Budki Suflera, w nagraniu której Marek brał udział, była 'Cisza' (1993); potem było jeszcze osiem kolejnych... Zawsze otwarty, nie stronił też od udziału w różnych projektach - np. Maryli Rodowicz ('Marysia Biesiadna', 1995), Jackowi Skubikowskiemu ('Uczciwa bieda', 1995), czy Maciejowi Zembatemu (ścieżka dźwiękowa do filmu 'Siedem Życzeń'). Wspomógł Krzysztofa Gabłońskiego ('Full Service', 1995), Izabelę Trojanowską ('Chcę inaczej', 1996), Darka Kordka ('Tylko cień', 1996) - nie mówiąc o wielu innych przedsięwzięciach...

Praca z Budką nieco przyhamowała tę aktywność - ale mógł zrobić też coś od siebie i dla siebie. Gdzieś po drodze powstała jego pierwsza autorska płyta - 'Meksykański Symbol Szczęścia' (1996). To kolekcja utworów instrumentalnych, obrazujących możliwości kompozytorskie i wykonawcze artysty. Poruszając się swobodnie w różnych stylistykach muzycznych, ukazuje tam bogactwo swojego instrumentu - gitary, i swoje - jako gitarzysty. Płyta uzyskała uznanie i dobrą sławę, plasując się wysoko w kategorii płyt gitarowych. W plebiscycie pisma 'Gitara i Bas' osiągnął szczyt w kategorii 'Gitarzysta Roku' (1997). Dzięki 'Budce' zyskał popularność, ale nie chciał się dać zamknąć w szufladce 'Pop Guitar Hero'. Zawsze ciągnęło go w okolice jazzu i muzyki fusion. Na dodatek chętnie siada za bębnami, czasem do klawiszy, z powodzeniem aranżuje i komponuje. Od lat regularnie prowadzi zajęcia na różnych warsztatach muzycznych, miewa też studenckie audytoria. Doświadczeniem dzieli się chętnie - jego teksty i testy często drukował śp. Janusz Popławski w pismach Professional Music Press.

Wiosną 2003 roku zamknął się rozdział pt. 'Marek w Budce'. Wiadomość była sensacyjna, ale nie było skandalu ani wielu plotek. Nie było też żadnej przerwy, urlopu, odpoczynku od pracy. Przeciwnie, pracy zrobiło się więcej: posypały się prośby o gościnne występy i udział w nagraniach, pojawiła się możliwość grania w klubach, w rozjazdach powstawała muzyka do filmu Marka Rębacza. Wreszcie stało się możliwe powstanie supergrupy SQUAD (+ Wojtek Pilichowski, Tomek Łosowski, Wojtek Olszak i Adam Bałdych), której premierowy występ wpisał się w jubileuszową edycję XX festiwalu Ingolstadt Jazz Tage 2003.

Jesień 2003 - to także zbliżenie z Krzysztofem Ścierańskim, z którym zagrał kilka udanych koncertów - m.in. wystąpili razem w Spodku na imprezie 'Dla Kawy', a w grudniu - w trakcie i w finale VIII Festiwalu Gitarzystów Jazowych "Guitar City" (transmitowanym przez "Trójkę" - Program III PR). Także w grudniuSQUAD pierwszy raz wszedł do studia, by nagrać kilka utworów. Na początku roku 2004 okazało się, że w ankiecie portalu fusion.pl w kategorii 'gitarzysta roku' Marek bezapelacyjnie zajął pierwsze miejsce. W lutym krótki rajd Raduli SQUAD po południowej Polsce zakończył się rejestrowanym koncertem w Jaworkach - efekt trafi na pierwszą płytę zespołu. W marcu zdarzyła się trasa z zespołem 'Funk dE Nite' i ich partnerami z różnych stron świata (Saskia Laroo, NL i Warren Byrd, USA) - z tego spięcia też będzie płyta!  W kwietniu koncertową turę odbył 'Pi-eR-kwadrat' (MR, Woj Pilichowski i Tom Łosowski). Równolegle w planach był projekt grupy STAFF z wokalistą! Ta historia szybko się rozwijała...
   
W lipcu Marek zagrał rewelacyjny, świetnie przyjęty i oceniony koncert z Krzysztofem Ścierańskim na warszawskim, międzynarodowym festiwalu "Jazz na Starówce". Także w lipcu jak zwykle ogłoszono wyniki plebiscytu czytelników i dziennikarzy magazynu "Gitara i bas + bębny". Wyniki były wprost zdumiewające - 'Nową nadzieją' obwołano zespół SQUAD (który jeszcze nie wydał debiutanckiej płyty!). Sam Marek znalazł się na drugim miejscu w kategorii gitarzystów rock, zaś jego partnerzy z grup SQUAD i 'Pi-eR-kwadrat' -Pilichowski i Łosowski - zgarnęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach oraz obaj - jako najlepsza sekcja... Ale nie odebrali statuetek na gali 'Gitarowy Top' w Gdyni - bo wszyscy trzej pracowali w tym czasie w Muzycznej Owczarni w Jaworkach na warsztatach muzycznych z młodzieżą z całego kraju.
 
Jesień 2004 to karuzela koncertowa: Marek ciągle w drodze, bo równolegle występuje W CZTERECH (!) zespołach... 'Pi-eR-Dwa', 'Funk dE Nite', 'Kwartet Zbigniewa Jakubka' i 'Trio Krzysztofa Ścierańskiego'... Rok 2005 to już większe skupienie na 'Pi-eR-2' - w lutym studio, w marcu płyta 'TRANSPORTER', a cała pierwsza połowa roku 2005 upłynęła na promocyjnej trasie koncertowej. A w 'wakacje' - warsztaty...

  W roku 2006 trwała ta sama "krzątanina" - ale z dodatkiem koncertów z "irlandzkobrzmiącą" grupąCarrantuohill. Latem Marek (a nawet całe 'Pi-eR-2') dali super-pokaz i koncert na Owsiakowym festiwalu "Przystanek Woodstock" (przyjęte entuzjastycznie). Jesienią wszechstronna aktywność Marka została zwieńczona międzynarodową trasą zespołu THE COLORS. W tej supergrupie zagrali: Krzysztof Ścierański i Marek na gitarach, Paul Wertico na perkusji (przez 18 lat grał w megazespole Pat Metheny Group!) i Bernard Maseli na wibrafonie (Walk Away i inne zjawiska).

Rok 2007 zaczął się małym trzęsieniem ziemi: w dorocznym plebiscycie 'Jazz Top 2006' pisma Jazz Forum, w kategorii 'gitara', poprzedzony przez Jarosława Śmietanę i Marka Napiórkowskiego, na trzecim miejscu znalazł się... Marek! Dwa pierwsze miejsca nie dziwią, w końcu obaj laureaci grają na gitarach jazz "od zawsze", stąd tym większa niespodzianka na miejscu trzecim. Rok ogólnie jednak był dość spokojny, chociaż pracowity - Marek znowu zaliczył około setki koncertów w kilku różnych zespołach, a także kilka cieszących się rosnącym powodzeniem, kilkudniowych warsztatów muzycznych - w całej Polsce.

Niespodzianką był również początek roku 2008. Marek został oficjalnie zaangażowany do szczęśliwie reaktywowanego, owianego legendami, krakowskiego zespołu 'Laboratorium' (w oryginalnym składzie:Marek Stryszowski - wokal i saksofon, Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe i Krzysztof Ścierański - gitara basowa). Jednocześnie nieco zaniedbany SQUAD został na nowo zrekonstruowany (instrumenty klawiszowe - Kamil Barański, perkusja - Radek Owczarz) i ruszył w trasę... Takich niespodzianek może być coraz więcej! Rok zakończył się dobrze - Marek wziął udział w różnych projektach fonograficznych ('Polskie gitary grają Hendriksa', 'Tribute to Tadeusz Nalepa' i innych), ale przede wszystkim doprowadził do ukazania się drugiej płyty jego najważniejszego zespołu - 'Pi-eR-2' - pod tytułem 'time52'. Recenzje są bardzo pozytywne...
 
 

ostatnia zmiana: 2011-05-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia Szczecin i okolica
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:00
SIMONA KOSSAK
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:30
DANGER ZONE
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
KOLONIA NR 5
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Małgorzata Ostrowska - Legenda | Szczecin
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:15
PRAWDZIWY BÓL
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17:00
KOLONIA NR 5
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
SIMONA KOSSAK
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:15
DANGER ZONE
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 20:15
PRAWDZIWY BÓL
27 listopada 2024 (środa), godz. 17:00
SIMONA KOSSAK
Polityka Prywatności