24 stycznia 2011 (poniedziałek)
Atomowa „eureka”
Elektrownie atomowe budzą obawy. O promieniowaniu wiemy tyle, że jest to niebezpieczne „coś” co może zagrozić naszemu życiu, a rozszczepienie atomu oznacza wybuch mogący zniszczyć Szczecin.
Nowa wystawa, dotycząca energii atomowej może przekonać, że elektrownie atomowe są tak samo bezpieczne jak konwencjonalne. Promieniowanie otacza nas na co dzień i nie jest tak szkodliwe jak nam się wydaje, a rozszczepienie atomu jest niczym innym jak dostarczeniem ogromnej ilości energii.
Już 24 stycznia zaprezentujemy na wystawie 7 nowych interaktywnych doświadczeń.
I Pomiar natężenia promieniowania
Dzięki licznikowi Geigera-Mullera będziemy mogli zmierzyć natężenie promieniowania przedmiotów, z którymi spotykamy się na co dzień. Okazuje się, że część z nich jest źródłem tego, czego obawiamy się, kiedy myślimy o elektrowniach jądrowych.
II Rozdzielenie izotopów uranu
Ciężkie i lekkie piłeczki pingpongowe wrzucone do wirówki posłużą ukazaniu rozdzieleniu izotopów uranu..
III Czas połowicznego rozpadu pierwiastków promieniotwórczych
Wytłumaczony zostanie za pomocą kwadratów i prostokątów, mających rozmiary kolejno o połowę mniejszą oraz za pomocą systemu klocków ustawianych w malejącym postępie geometrycznym. W rezultacie stworzą one wykres krzywej ekspotencjalnej, opisującej prawo rozpadu promieniotwórczego.
IV Elektrownia konwencjonalna a elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa różni się od elektrowni konwencjonalnych jedynie częścią, w której wytwarzane jest ciepło. Reaktor jądrowy zastępuje piec, podgrzewając wodę o wiele wydajniej. W modelu tego eksperymentu, rolę turbiny pełni mała zamknięta bańka z układem zakręconych rurek wypełniona zabarwionym alkoholem w obiegu zamkniętym. Pod wpływem temperatury poziom alkoholu gwałtownie się podnosi.
V Bariery bezpieczeństwa elektrowni jądrowej
Sposoby zabezpieczenia elektrowni jądrowych przed skutkami awarii zostaną ukazane w kolejnym modelu. Szereg automatycznych systemów bezpieczeństwa, a przede wszystkim główne zabezpieczenie reaktora stanowią cztery bariery, co zostanie uwidocznione w trakcie . Rozbierając kolejne bariery naszego modelu dostaniemy się do samego reaktora.
VI Budowa jadra atomowego
Za pomocą magnesów w kształcie krążków i takich samych metalowych krążków można będzie zbudować dowolne jądro atomowe. Magnesy symbolizują protony, z których nie jest możliwe zbudowanie stabilnego jądra. Dokładając metalowe krążki – neutrony, możemy utworzyć strukturę zwartą. Stabilność jąder zależy od liczby nukleonów, za najstabilniejsze uznawane jest jądro niklu, które ma 62 nukleony. Za pomocą opisanych wyżej krążków możemy ułożyć to jądro. Dokładając kolejne nukleony, powodujemy, że zrobi się coraz mniej stabilne.
VII Rozbicie jądra uranu
W przypadku jądra uranu, w skład którego wchodzi aż 235 nukleonów stabilność jest bardzo mała i jądro takie jest bardzo łatwo rozbić. Pokaże to kolejny eksperyment. Uderzając metalowym krążkiem w zwarty zbiór, rozbija się on na dwie niesymetryczne części.
Oprócz interaktywnych eksponatów znajdą się również plansze z opisem powstawania energii jądrowej podczas rozbicia jąder atomu. Opisy ilustrowane będą rysunkami oraz zdjęciami. Przystępny sposób opisania tych zjawisk pozwoli zrozumieć zagadnienie bez dogłębnej znajomości praw fizyki.
Otwarcie wystawy:
Miejsce:
Dom Eksperymentów „Eureka”, Uniwersytet Szczeciński, ul. Malczewskiego 10, 71-616 Szczecin (eureka.univ.szczecin.pl) tel. 91 422 85 78
Zwiedzanie, ceny biletów, tp.
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 7 zł
Godziny otwarcia: pn-pt 10:00 -16:00
sob- nd 11:00 – 16:00
ostatnia zmiana: 2011-01-18