09 listopada 2008 (niedziela), godz. 19:00
Koncert Mariusza Lubomskiego
Mariusz Lubomski nie jest tylko muzykiem ale i malarzem; plastyk który postanowił śpiewać. Mariusz Lubomski jest jednym z najciekawszych polskich wykonawców piosenki; stoi zawsze z boku, nie w świetle reflektorów w niszy.
Śpiewa swoje piosenki lub po prostu po swojemu. Jest niezwykle utalentowanym i inteligentnym artystą; potrafi być liryczny, poetycki ale i zaskoczyć charyzmą, ostrością tekstu i dźwięku w piosence.
Występuje na scenie od 1982 roku, zaczynał w tzw. ruchu studenckim aż w 1985 roku wygrał PAKę w Krakowie z piosenką Rafała Bryndala „Indianie i kowboje” z zespołem „I z Poznania i z Torunia”. Początkowe fascynacje muzyczne Mariusza Lubomskiego to twórczość Toma Waitsa. W roku 1987 zaistniał jako „solista” i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie . Ale kariera jego nabrała rozpędu gdy zaśpiewał na Kabaretonie Opolskim piosenkę „Underground” (ze słowami Sławomira Wolskiego), dziennikarze ogłosili pojawienie się nowej fantastycznej osobowości artystycznej. Znakiem rozpoznawczym i stylem scenicznym artysty jest prochowiec oraz przykrótkie spodnie, a także stylizowane okulary.
Piosenka „Underground” to przebój do dziś śpiewany na koncertach przez Mariusza. A ostatnio zespół Coma sięgnął po tę piosenkę i przerabiając słowa śpiewają „Mariusz Lubomski – bard”, bo dla młodego pokolenia muzyków Mariusz Lubomski jest Mistrzem - wzorem do naśladowania.
Od 1988 regularnie występuje z recitalem w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w koncertach finałowych przeglądu.
W swojej dyskografii ma trzy fantastyczne płyty, każda inna i pokazująca wszechstronność talentu Mariusza Lubomskiego, ale przede wszystkim wirtuozerię interpretacji i niepowtarzalny głos tego artysty.
Lubomski tworzy wyjątkowy rodzaj niezależnej piosenki autorskiej o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystając z rytmów bossa novy, rytmów karaibskich, klasycznego bluesa z elementami funky; ostrorockowych brzmień i piosenek aktorskich klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych.
Wśród znanych i lubianych piosenek należy wymienić: „Śpiewomalowanie” z liryczna frazą „... mam ręce w kieszeniach a kieszenie jak ocean , powoli chodzę i rozglądam się...”; wspomniane „Underground”; „Anastazja Pietrowna Anastazja”.
Koncert : 9 listopada 2008 r. godzina 19.00 w Filharmonii Szczecińskiej
ostatnia zmiana: 2008-11-03