'Miejsce' jest przestrzenią oswojoną. Człowiek osadzony w przestrzeni - bez możliwości wyboru - organizuje ją opisując i doświadczając swoim ciałem poprzez ruch. Organizowana nabiera znaczeń i jakości w przestrzeni mentalnej człowieka, wciąż rozszerzając jego przestrzenie wewnętrzne.
Uważam, że dzięki owemu 'osadzeniu' w przestrzeni i - swoistej dla człowieka przestrzeni wyobraźni - jest on gotowy, aby się wciąż przeobrażać i wzbogacać duchowo.
Myśląc w ten sposób nad 'miejscem', przedstawiłem znak jego organizacji. 'Obraz miejsca' dla wszystkich ludzi jawi się jako przestrzeń poznana, wytyczona, posiadająca strony i okolice. 'Miejsce' może nabrać swojej realności dzięki 'obrazowi miejsca', który zazwyczaj odsyła do kosmologii. 'Obraz', o którym myślę, nie można przełożyć na konkretny termin. W nieświadomości człowieka współczesnego przetrwała bogata mitologia sprawiając, że nawet najbardziej racjonalni 'żyją obrazami', które nigdy nie stracą na aktualności. To dzięki nim ruch w przestrzeni realnej staje się wartością mentalną, pozwalającą orientować się w przestrzeni nie tylko realnie - ale również duchowo.
Sznurek, który użyłem, zakreślając 'miejsce' - staje się w ten sposób wiązką znaczeń, takich jak równowaga, poznanie, oswojenie itp., dla każdego z ludzi podstawowych, które umożliwiają nam czuć się bezpiecznymi w swojej okolicy i które nas determinują pozwalając przeobrażać przestrzeń nadając jej wartości typowo ludzkich. W ten sposób 'rzeczy' - rozmieszczone w przestrzeni naszego życia - konstytuują się nabierając mocy, zdolnej przemieniać naszą duszę, gdyż dusza - cytując Antoine de Saint-Exupeiy'ego - zamieszkuje tak naprawdę tylko jedną krainę - sensu rzeczy. Ma skrzydła, ale latać może tylko po tej przestrzeni. Nie przedmioty ją cieszą, ale samo oblicze, które daje się odczytać poprzez nie i które je łączy.
Krystian Jajszczyk
Krystian Jajszczyk - absolwent rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Swoje prace wystawiał w Polsce, m.in. w Galerii Forum (Toruń).
Książnica Pomorska w Szczecinie; ul. Podgórna 15/16