Muzykująca od pokoleń rodzina Trebuni Tutków z Białego Dunajca zaprasza na zbliżające się koncerty w roku 2007.
W ciągu kilkunastu lat grupa przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Płn. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem.
Najnowsza płyta zespołu „Góralsko siła” z kompozycjami Krzysztofa Trebuni-Tutki inspirowanymi muzyką góralską z Podhala i całych Karpat ukazała sie pod koniec 2006 roku. Lider Zespołu jest też autorem większości tekstów na płycie, m.in.: „Hej Hanko!”, „Poniechaj złoto”, „Tatry Wysokie”, „Panie Szymanowski”, „Szopenowy Mazurek Krzesany, „Święte drzewo”.
Czerpiąc inspiracje z tradycyjnej kultury góralskiej grają Nową Muzykę Góralską - kompozycje Krzysztofa Trebuni-Tutki. Jak w dawnych, podhalańskich "nutach", pobrzmiewają tu echa pasterskich wędrówek wołoskich i mazowieckich mazurków, zabłąkanych - a raczej przyniesionych przez słynnych niegdyś góralskich kosiarzy aż pod Tatry i tu "oswojonych". "Janosikowe" ballady, dzikie, a zarazem liryczne śpiewy juhaskie, wyrwane prosto z góralskich serc "śpiewki" i transowe granie, aż do "zatańcynio na śmierzć", tworzą niepowtarzalną aurę tej współczesnej tatrzańskiej opowieści.
Płyta ta jest kolejnym dowodem na to, że kultura góralska jest ciągle żywa i stale odradza się na nowo, powstając - jak dawniej - na "pograniczach": północy i południa, klasycznej estetyki i szorstkiej pierwotności, rytmu i swobody, męskiej siły i kobiecej wrażliwości, starego i nowego...
skład zespołu:
Władysław Trebunia -Tutka - skrzypce, koza podhalańska, złóbcoki, śpiew
Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, fujara bezotworowa, piszczałka sześciootworowa, trombita, dzwonki, śpiew
Jan Trebunia-Tutka - altówka, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew
Andrzej Wyrostek – kontrabas
18 maja - Kołobrzeg, Skwer Pionierów, godz. 20.00,
Źródło: :independent.pl