5 marca, grupa studentów zainaugurowała drugi semestr zajęć w ramach pilotażu projektu Samsung LABO działającego w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W ramach kursu, studenci będą rozwijać własne pomysły na aplikacje mobilne, aby następnie przekuć je w dochodowy biznes.
Drugi semestr zajęć działającego od października 2014 roku projektu Samsung LABO przynosi sporo zmian. Studenci dostaną do swojej dyspozycji odświeżoną infrastrukturę sieciową sali i poszerzoną gamę sprzętu mobilnego Samsung do testowania własnych pomysłów na aplikacje. Jednak co najważniejsze, po wsłuchaniu się w uwagi młodych ludzi i koordynatorów projektu ze strony uczelni, przedstawiciele firmy Samsung podnieśli poziom dydaktyczny zajęć, skupiając się na dwóch najbardziej innowacyjnych platformach programistycznych - SmartTV i Tizen. Druga z nich wykorzystywana jest nie tylko w zakresie urządzeń mobilnych, ale też w dopiero wchodzących na rynek rozwiązaniach SmartHome. Promocja tych rozwiązań i przekazywanie wiedzy z nimi związanej ma ścisły związek ze strategią firmy Samsung, promującą zawody przyszłości - formy zawodowe, które wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i urządzeń mobilnych, będą dopiero pojawiać się na rynku pracy w najbliższych latach.
Z ogromną radością witamy kolejnych studentów w progach naszego Samsung LABO. Do ich dyspozycji oddaliśmy najnowszy sprzęt marki Samsung oraz usprawnienia w porównaniu z pierwszym semestrem, aby ich praca była jeszcze bardziej owocna i komfortowa. Jesteśmy przekonani, że rozwijająca się współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, przyniesie wiele korzyści zarówno samej uczelni, jak i regionowi Zachodniego Pomorza, a co najważniejsze - studentom, którzy biorą udział w projekcie. - mówi Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager Samsung Electronics Polska.
Projekt Samsung LABO to odpowiedź na wskazywany cały czas przez ekspertów popyt na wykwalifikowanych pracowników branży ICT na polskim i międzynarodowym rynku pracy. Wpisując się w tę tendencję, inicjatywa Samsung zakłada aktywizację zawodową studentów ostatnich lat kierunków technicznych. Ci, którzy wezmą udział w kursach Samsung LABO, będą mieli okazję rozwinąć swoje kompetencje w zakresie dziedzin ICT, ale także otwarcia i prowadzenia własnego biznesu. W drugim semestrze zajęć Samsung LABO, oprócz studentów Wydziałów Informatyki i Elektrycznego ZUT, którzy zdecydowali się dalej rozwijać swoje kreatywne i często nowatorskie rozwiązania w zakresie konwergentnych aplikacji mobilnych, weźmie także udział troje reprezentantów innej lokalnej uczelni - Uniwersytetu Szczecińskiego.
Ukończenie zajęć w Samsung LABO szansa dla studentów na zdobycie certyfikatu ukończenia kursu, firmowanego przez jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Najlepsi mogą również liczyć na otrzymanie grantu finansowego lub sprzętowego na rozwój własnych pomysłów biznesowych oraz otrzymać zaproszenie na płatne praktyki w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung w Warszawie lub Poznaniu.