Wniosek kierunku nawigacja Akademii Morskiej w Szczecinie podkreśla innowacyjność programu kształcenia m.in. w zakresie przygotowania grup obieranych przedmiotów specjalistycznych - „drogowskazów zatrudnialności”.
Wskazany został potencjał rynku pracy, a także sektory, w których istnieje zapotrzebowanie na kadrę inżynierską. Program kształcenia na kierunku odpowiada na strategiczną inwestycję morską Polski - budowę terminalu LNG w Świnoujściu, na rozwój floty masowców Polskiej Żeglugi Morskiej oraz rozbudowę terminali kontenerowych w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
Został również przedstawiony sektor offshorowy i górnictwa morskiego, technologii poszukiwania i wydobywania surowców naturalnych z dna podmorskiego, aspekty bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska morskiego zgodnie z polityką Unii Europejskiej.
Zaprezentowano rozwój bazy dydaktycznej wydziału - wyposażanie laboratoriów w nowoczesny sprzęt, zastosowanie oraz wykorzystanie potencjału technologii informatycznych.
Program kształcenia na uczelni jest spójny z efektami kształcenia zdobywanymi podczas programowych praktyk morskich i wskazuje tzw. „znać” i „umieć”, jako efekty edukacji. Dostosowując program do wymagań KRK uczelnia kładzie nacisk na umiejętności praktyczne i postawy.
Bardzo zadowolony z wyników konkursu jest rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma:
„Niezmiernie cieszę się z wyników konkursu. Potwierdzają one, że zmiany wprowadzane do programu kształcenia na nawigacji, założenia i cele są prawidłowe – są odpowiedzią na potrzeby rynku i wykorzystują ogromny potencjał kadr na naszej uczelni. Nagroda finansowa pomoże uczelni z rozmachem realizować innowacyjny program kształcenia - z korzyścią dla studentów. Pozycja akademii w wynikach konkursu – uczelni specjalistycznej, niedużej i młodej w porównaniu z warszawskimi czy krakowskimi - to niewątpliwy prestiż dla naszej uczelni”.