Nowe projekty w Akademii Morskiej w Szczecinie

Strona www: am.szczecin.pl/
Dział: Szczecin

Dzięki wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 na Akademii Morskiej w Szczecinie realizowane będą inwestycje umożliwiające prowadzenie badań w obszarze ryzyka eksploatacji statków - Centrum Naukowo-Badawcze Analizy Ryzyka Eksploatacji Statków oraz z zakresu energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii - Laboratorium Zielonej Energetyki.

Umowy na przyznanie dotacji podpisali 4 września 2012 marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prorektor ds. nauczania Akademii Morskiej w Szczecinie, dr inż. Piotr Treichel oraz kwestor uczelni Dorota Zujewska-Kozak. Szczegóły obu inwestycji przedstawili mgr inż. Karol Igielski z Instytutu Nawigacji Morskiej oraz mgr inż. Maciej Kozak, kierownik projektu Zielona Energetyka. 

Obie inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (Oś 1. „Gospodarka – Innowacje – Technologie”, Działania 1.2 „Innowacje i transfer technologii”, Poddziałania 1.2.2 „Infrastruktura B+R”).

BUDOWA CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZEGO ANALIZY RYZYKA EKSPLOATACJI STATKÓW W AKADEMII MORSKIEJ W SZCZECINIE

Projekt umożliwi prowadzenie badań naukowych z zakresu ryzyka eksploatacji statków, przez co istotnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu w transporcie morskim. W szczególności badania prowadzone będą dla obszaru południowego Bałtyku z uwzględnieniem portów polskich (w tym m.in. nowo budowanego portu zewnętrznego w Świnoujściu). Na jego realizację przeznaczono prawie 4 mln złotych, z czego ponad 2 700,00 PLN pochodzi z RRO WZ. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na wrzesień 2013 roku.

W ramach projektu zrealizowany zostanie m.in. zakup aparatury badawczo-rozwojowej.

Poza tym planowany jest zakup wyposażenia dodatkowego centrum - mebli aparatury badawczej i stworzenia miejsc pracy dla naukowców, zakup urządzeń multimedialnych wraz z oprogramowaniem, zakup i montaż systemu klimatyzacji.

Rozwiązania informatyczne i technologiczne zastosowane przy realizacji projektu umożliwią budowę zintegrowanego centrum analizy ryzyka występującego w eksploatacji statków i obiektów portowych. Promują również na polskim i europejskim rynku najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne i technologiczne, które spełniają obowiązujące europejskie i polskie przepisy i normy, między innymi przepisy w zakresie ochrony środowiska.

„ZIELONA ENERGETYKA – Rozwój bazy B+R dla energetyki wiatrowej na Akademii Morskiej w Szczecinie”

Wcielenie w życie opracowanych w ramach projektu rozwiązań technicznych wpłynie bezpośrednio w znaczący sposób na minimalizację czasów przestojów eksploatacyjnych elektrowni wiatrowych oraz ewidentnie poprawi poziom bezpieczeństwa eksploatacyjnego tych obiektów. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 3 mln złotych (w tym 1 475 952,34 zł to dofinansowanie ze środków RPO WZ). Koniec realizacji inwestycji planowany jest na grudzień 2012.

Przedmiotem projektu jest uruchomienie Laboratorium ZIELONEJ ENERGETYKI na Akademii Morskiej w Szczecinie i wyposażenie go w najnowocześniejszą aparaturę badawczo-naukową, która umożliwi prowadzenie badań na skalę kraju nad jakością energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Aparatura ta konfigurowana jest specjalnie na potrzeby laboratorium, a jej parametry techniczne dostosowano zgodnie z autorską koncepcją naukowców Wydziału Mechanicznego szczecińskiej uczelni.

Laboratorium w kształcie proponowanym w projekcie będzie pierwszym tego typu w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Jego innowacyjność polega na niespotykanym dotąd połączeniu poszczególnych systemów energetycznych, zwłaszcza w przypadku prądnic, i badaniu ich wzajemnego oddziaływania na produkowaną i przesyłaną energię.

opublikowano: 2012-09-05
Komentarze
Polityka Prywatności