Wielki sukces – Polak przewodniczy obradom podkomitetu Międzynarodowej Organizacji Morskiej
Dr inż. Zbigniewem Szozda, pracownik Akademii Morskiej w Szczecinie ponownie został wybrany Przewodniczącym Podkomitetu ds. Stateczności, Linii Ładunkowych i Bezpieczeństwa Statków Rybackich Międzynarodowej Organizacji Morskiej.
Międzynarodowa Organizacja Morska jest wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zajmującą się sprawami bezpieczeństwa życia na morzu i ochroną środowiska morskiego. Powierzenie Polakowi zaszczytnej, ale jednocześnie trudnej i odpowiedzialnej funkcji Przewodniczącego jednego z wyspecjalizowanych, technicznych podkomitetów IMO jest wielkim wyróżnieniem dla Polski, Szczecina oraz dla instytucji zatrudniającej Z.Szozdę – Akademii Morskiej w Szczecinie.
Kandydatura Z.Szozdy na Przewodniczącego SLF na następny rok została przejęta przez Podkomitet SLF jednomyślnie. Została zgłoszona przez Wielką Brytanię, a poparta przez wiele państw: Koreę Południową, Afrykę Południową, Chiny, Grecję, Meksyk, Filipiny, Danię, Australię, Cypr, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Rosję, Bahama, Japonię, Liberię, Malezję, Grecję, Indie i Indonezję.
Podkomitet SLF zajmuje się bezpieczeństwem żeglugi w aspekcie zapewnienia statkom odpowiedniej zdolności do przetrwania w środowisku morskim biorąc pod uwagę możliwe zagrożenia spowodowane falowaniem morza i oddziaływaniem wiatru, a także biorąc pod uwagę możliwe uszkodzenia poszycia kadłuba. Zajmuje się także ograniczeniami co do załadunku statków w kontekście zapewnienia odpowiedniego zapasu pływalności.
Podstawowym efektem działania Podkomitetu SLF są międzynarodowe przepisy bezpieczeństwa wyrażane w formie konwencji, kodeksów, rezolucji, wytycznych itp. Przepisy te powstają na podstawie badań naukowych prowadzonych na całym świecie, których wyniki prezentowane są w trakcie obrad, a także na podstawie doświadczeń z eksploatacji istniejących statków. Jednakże najważniejszym tematem prac w bieżącym roku jest bezpieczeństwo statków rybackich w aspekcie ich konstrukcji, wyposażenia, stateczności, ochrony pożarowej, środków ratunkowych, szkolenia załóg i innych.
W obradach Podkomitetu biorą udział delegaci państw członkowskich, państw stowarzyszonych, innych agend ONZ, organizacji międzyrządowych (jak np. Unia Europejska) oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych o statusie doradczym, w większości przedstawicieli przemysłu morskiego.
W tym roku w posiedzeniu wzięły udział 63 państwa członkowskie, dwa państwa stowarzyszone (Chiny i Hong Kong), dwie inne agendy ONZ (ILO i FAO), Komisja Europejska oraz 19 międzynarodowych organizacji pozarządowych. Delegacja Polski, która jest średnio liczną delegacją, składała się w tym roku z 6 osób.
ostatnia zmiana: 2011-01-31