Przyłącz się do orszaku Trzech Króli. Jako diabeł lub anioł.

Dział: Szczecin

Radosna parada przemaszeruje w czwartek z dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich, ulicą Grodzką, do szopki przed Katedrą.

Orszak za gwiazdą, w towarzystwie Trzech Króli, wyruszy w samo południe z zamkowego dziedzińca. Przed katedrą pw. św. Jakuba uczestnicy oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Na trasie dojdzie do spotkania z królem Herodem, będzie też walka diabłów z aniołami.

Uczestnicy otrzymają śpiewniki z kolędami, które będą śpiewane podczas przemarszu i... korony (przygotowano ich 600).

Pomysł wyszedł od rodziców z przedszkola Fale przy ul. Zdrojowej. Tradycję Orszaku Trzech Króli podpatrzyli w Warszawie, gdzie taki przemarsz odbywa się od trzech lat, a uczestniczy w nim i kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Fajna inicjatywa, która skupia ludzi, bo każdy znajdzie miejsce w orszaku, czy jest wierzący, czy świecki - mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Katarzyna Paszun. - To zabawa, która może dać też sporo do myślenia, ponad podziałami. I jest alternatywą dla halloween, bo to amerykańska tradycja, która nam nie odpowiada.

Chętnie wsparli ją m.in. Teatr Abanoia, Szczecińskie Towarzystwo Wychowawcze, Stowarzyszenie Sternik.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału wszystkich szczecinian i zachęcają do przebrania się, np. w anioły i diabły, oraz zabrania instrumentów muzycznych, np. bębnów, tamburynów.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa święta Objawienia Pańskiego, które ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Nawiązuje do opisanej w Ewangelii św. Mateusza historii, według której mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W Kościele katolickim obchodzone jest 6 stycznia. Od tego roku jest w Polsce dniem wolnym od pracy (wcześniej tak też było do 1960 r.).

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin


ostatnia zmiana: 2011-01-06
Komentarze
Polityka Prywatności