Dr Wojciech Gutowski z byłej Politechniki Szczecińskiej, obecny lider zespołu australijskich naukowców, odkrył pierwszą na świecie technologię pokrywania farbą plastików, która nie emituje zanieczyszczeń. Technologia ta ma szansę zrewolucjonizować przemysł samochodowy. Za swoje odkrycie Dr Gutowski otrzymał 50 tys. dol., a jego zespół został otrzymał prestiżową australijską nagrodę "Victoria Prize".
"Jego wynalazek sprawi, że może spaść zapotrzebowanie na farby rozpuszczalnikowe, a metalowe części samochodów i budynków będą mogły być zastąpione lżejszymi i tańszymi częściami z plastiku i materiałów kompozytowych - opisywał pracę Polaka na rozdaniu nagród Gavin Jennings - australijski minister środowiska, zmian klimatycznych i innowacji. - Ten wynalazek ma szansę zrewolucjonizować produkcję plastikowych części samochodów, mebli czy budynków."
Nagrody zostały wręczone 13 września w siedzibie australijskiego rządu.
Jak wyjaśniają organizatorzy Victoria Prize w filmie poświęconym wynalazkowi Gutowskiego (http://www.youtube.com/watch?v=P2BibppF6g4), podczas pokrywania metali farbą proszkową, materiałom nadawany jest przeciwny ładunek elektryczny niż farbie. Dzięki temu materiały przyciągają się i proszek przywiera do materiału. Natomiast plastik nie przewodzi prądu, więc farba od niego odpada.
"Do materiałów nieprzewodzących farba przywiera w nie więcej niż 30 proc." - wyjaśnia w filmie dr Gutowski. Dotychczasowe farby proszkowe były więc w przypadku plastiku nieskuteczne.
W technologii zaproponowanej przez Gutowskiego materiał przed rozpyleniem farby jest pokrywany specjalną warstwą cząsteczek. Sprawiają one, że powierzchnia materiału przewodzi prąd. "W naszym przypadku, 100 proc. proszku w farbie przywiera do materiału" - zapewnia Gutowski. Rozpylona niepotrzebnie farba może być zebrana i użyta ponownie.
Wojciech Gutowski studiował na wydziale inżynierii mechanicznej na Politechnice Szczecińskiej, gdzie zrobił doktorat. Do Australii wyjechał w 1981 r., teraz pracuje w CSIRO, australijskiej organizacji naukowo-badawczej. Jest tam liderem zespołu badawczego zajmującego się naukami materiałowymi.
Nagroda Victorii jest przyznawana w Australii co roku osobom, których odkrycie naukowe lub innowacja technologiczna jest znaczące dla rozwoju wiedzy, prowadzi do sukcesów komercyjnych albo innych korzyści dla danej społeczności.
PAP - Nauka w Polsce