Ogólnopolski Dzień Nauki - pełen pokazów, wystaw i wycieczek po parkach i zabytkach - rozpocznie 18 września w Szczecinie X Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Imprezę, która odbędzie się także w Koszalinie, organizuje Szczecińskie Towarzystwo Naukowe. Festiwal potrwa do 30 września.
W Szczecinie podczas Festiwalu zaplanowano m.in. piknik ekologiczny nad Jeziorem Szmaragdowym, kiermasz "Książka za złotówkę", wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne oraz wystawy i pokazy.
O przyszłości zawodów prawniczych będzie mowa podczas
międzynarodowej dyskusji panelowej, w której udział wezmą naukowcy z
Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Autonomicznego z Barcelony,
Uniwersytetu z Mediolanu, Bolonii
i Montpellier, a także prawnicy z
Polski i Europy, przedstawiciele Europejskiej Unii Prawników oraz
studenci.
Do uczestnictwa w festiwalu włączyło się też Radio Szczecin, które codziennie będzie nadawać cykl audycji na temat zagrożeń XXI wieku.
W tym roku po raz pierwszy w ramach Festiwalu będzie
można odwiedzić Państwowy Instytut Geologiczny, obejrzeć sprzęt
i
aparaturę badawczą, zapoznać się z procesem powstawania mapy
geologicznej.
23 września X Zachodniopomorski Festiwal Nauki odbędzie się na Politechnice Koszalińskiej. Zaplanowano tam m.in. piknik wokół uczelni, pokazy na wolnym powietrzu i poczęstunek wojskową grochówką na trawniku. W budynkach uczelni odbędzie się kilkanaście pokazów, 10 półgodzinnych wykładów, pokazy widowiskowe, oprowadzanie po laboratoriach, wystawę prac studentów.
"Dużym zainteresowaniem cieszy się zwykle pokaz świateł laserowych w połączeniu z muzyką - powiedział PAP mgr inż. Andrzej Markiewicz z Działu Nauki i Współpracy z Gospodarką Politechniki Koszalińskiej, który zajmuje się organizacją imprezy - Mamy wtedy ze trzy pełne aule zwiedzających, a odwiedzają nas dzieci i młodzież w wieku od najmłodszych klas szkoły podstawowej do klas maturalnych."
Na koszalińskiej części X Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki będzie można m.in. zobaczyć świat pod mikroskopem, zrobić sobie test na daltonizm smakowy i dotykowy, zapoznać się z izolowaniem DNA oraz enzymami, posłuchać o Napoleonie Bonaparte, dowiedzieć się, jak sterować profesjonalną kamerą przemysłową za pomocą bezprzewodowej rękawicy, przyjrzeć się komputerowemu sterowaniu pracą silnika samochodowego oraz obejrzeć pokazy urządzeń i sprzętu naukowego.
W ramach Festiwalu odbędzie się też spotkanie profesorów uczelni z dyrektorami oraz nauczycielami matematyki i fizyki szkół średnich pt. "Jak nauczać matematyki, wymiana doświadczeń w świetle nowej matury."
Ostatniego dnia festiwalu (30 września) w Szczecinie zaplanowano dyskusję panelową i prezentację Instytutu Interdyscyplinarnego dla badań nad zmianami klimatycznymi Uniwersytetu Szczecińskiego. Odbędzie się też debata z przedstawicielami studentów uniwersytetów z Berlina, Catanii, Rostocku, Kaliningradu, Barcelony, Montpellier, Rzymu, Brukseli, Szczecina.
PAP - Nauka w Polsce