Mierzyn - archeologiczne eldorado

Dział: Szczecin

Archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z kolegami ze szczecińskiego Muzeum Narodowego odkryli pozostałości sprzed 6 tys. lat i to tuż pod Szczecinem – w Mierzynie. Prace na tym terenie potrwają do 20 sierpnia.

Pracami kieruje dr Agnieszka Matuszewska z Zakładu Archeologii US, w wykopaliskach uczestniczą też studenci naszego  Uniwersytetu zdobywając cenne doświadczenie. – Dla każdego archeologa w Polsce zajmującego się okresem neolitu (młodsza epoka kamienia) Mierzyn jest miejscem szczególnym – mówi dr Agnieszka Matuszewska. – Liczne stanowiska archeologiczne
w Mierzynie są znane badaczom nie tylko polskim, ale też europejskim. Obszary te były zamieszkiwane co najmniej od środkowej epoki kamienia (mezolit) tj. około 10 tysięcy lat temu. Jednak szczególnym powodzeniem ów mikroregion osadniczy cieszył się właśnie w młodszej epoce kamienia, czyli około 5000 – 2000 przed Chrystusem.

 

Wykopaliska prowadzone są na stanowisku numer 9. Liczne prospekcje powierzchniowe prowadzone na tych obszarach dostarczyły wielu odkryć. Jednak dopiero w tym roku (także dzięki wsparciu Gminy Dobra Szczecińska) udało się przeprowadzić badania wykopaliskowe. – Dotychczasowe rezultaty badań potwierdzają niezwykłą wartość badanego stanowiska – dodaje dr Matuszewska. – Odkryliśmy między innymi niezwykle interesujące obiekty o charakterze mieszkalnym, które użytkowane były
w młodszej epoce kamienia przez ludność, którą archeolodzy identyfikują z kulturami późno wstęgowymi oraz z kulturą pucharów lejkowatych – mówią naukowcy.

 

Oprócz pozostałości chat mieszkalnych zarejestrowano też obiekty o charakterze gospodarczym. Przedmioty, które wydobyto
z obiektów archeologicznych to przede wszystkim naczynia bądź ich fragmenty oraz bardzo bogaty zestaw narzędzi krzemiennych. Uwagę zwraca też dłuto kamienne. Wstępne analizy petrograficzne wykonane przez dr Marcina Szydłowskiego z Zakładu Archeologii US wskazują, że wykonano je z surowca kamiennego (łupek amfibolitowi), który został z sprowadzony aż z regionu Sudetów.

 

Co ważne, stan badań nad młodszą epoką kamienia całego Pomorza Zachodniego dość zgodnie uważany jest za mało zadowalający. – Szczególnie dotkliwie odczuwalny jest brak systematycznych badań wykopaliskowych – podkreśla dr Matuszewska. – Stan naszej wiedzy nie pozwalał na pełne wyartykułowanie kulturowej specyfiki tego regionu, ale posiadane informacje już teraz wystarczają dla postawienia tezy o jego dużym znaczeniu kulturowym. Badania prowadzone na stanowisku w Mierzynie dostarczyły niezwykle inspirujących poznawczo i cennych źródeł. Archeolodzy są przekonani, że pozwolą one w znaczący sposób wzbogacić naszą dotychczasową wiedzę.

 

źródło: US


ostatnia zmiana: 2010-08-18
Komentarze
Polityka Prywatności