Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej otrzymała fundusze na organizację w Polsce międzyuczelnianych praktyk studenckich. Przez trzy lata grupa młodych inżynierów będzie zdobywać doświadczenie na polskich politechnikach - poinformował prezes Rady prof. Andrzej S. Nowak.
"Z National Science Foundation, czyli z rządu federalnego, odpowiadającego w Stanach Zjednoczonych naszemu Ministerstwu Nauki, dostałem fundusze, żeby przez 3 lata wysyłać do Polski ośmiu studentów amerykańskich na sześciotygodniowy staż naukowy. Pierwsza grupa przyjedzie w połowie maja tego roku" - powiedział prof. Nowak.
Jak wyjaśnił, celem takiego stażu jest pokazanie amerykańskim studentom, że istnieje świat poza Stanami Zjednoczonymi, że są inne kraje, od których można się czegoś nauczyć.
"Ci studenci prawdopodobnie przez całe życie będą już przyjaciółmi Polski, będą utrzymywać przyjaźnie i koleżeńskie relacje z poznanymi tu Polakami" - podkreślił profesor.
Dodał, że rekrutacja na te praktyki nie była ogłaszana. Kandydatów wybierano spośród najlepszych w swoich grupach. Osób zaproszonych do Polski jest więcej, niż miejsc dla nich przygotowanych, dlatego niektórzy będą musieli poczekać na swoją kolej do przyszłego roku.
Prof. Andrzej S. Nowak jest dziekanem Wydziału Budowlanego na University of Nebraska (USA). W latach 70-tych ukończył inżynierię lądową na Politechnice Warszawskiej. Następnie pracował w University of Waterloo w Kanadzie, University of New York w Buffalo i University of Michigan w Ann Arbor.
Od wielu lat aktywnie promuje polską naukę w świecie, angażuje się w organizowanie staży w USA dla młodych uczonych oraz promowanie ich osiągnięć w środowisku amerykańskim. Od roku 1995 ponad 30 młodych pracowników z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Szczecińskiej i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy otrzymało z jego rekomendacji długoterminowe staże naukowe w Stanach Zjednoczonych.
Rada Polskich Inżynierów w Ameryce
Północnej zrzesza organizacje polonijne o charakterze technicznym. Jej
członkiem jest m.in. zasłużona i bardzo liczna Polonia Technica,
działająca w Nowym Jorku i okolicach, jak i Stowarzyszenie
Polsko-Amerykańskich Inżynierów w Chicago, Stowarzyszenie Polskich
Inżynierów w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, Stowarzyszenie Polskich
Inżynierów w Kanadzie i Stowarzyszenie Inżynierów w Oshawa w Kanadzie.
Celem rady jest koordynacja działań tych organizacji i ich kontaktów z
instytucjami krajowymi.
PAP - Nauka w Polsce