Poparcie dla Akademii

Dział: Szczecin

Specjalna Podkomisja Sejmowa ds. utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie poparła projekt ustawy, za sprawą której ma zostać powołana uczelnia. Podkomisja uznała również, że nie ma podstaw prawnych, które nie pozwalałyby na powołanie w Szczecinie Akademia Sztuki.

W najbliższy wtorek, 2 marca, połączone Komisje Kultury i Środków Masowego Przekazu oraz Edukacji Młodzieży i Szkolnictwa Wyższego głosować będą nad projektem ustawy, który poparła dziś Specjalna Podkomisja Sejmowa ds. utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie. Jeśli członkowie połączonych komisji zagłosują „na tak”, projekt ustawy zostanie przekazany do drugiego czytania.

Starania Szczecina o utworzenie niezależnej, państwowej wyższej uczelni artystycznej trwają ponad 30 lat. Utalentowana młodzież, aby móc rozwijać swoje artystyczne zainteresowania, musiała wyjeżdżać do innych ośrodków akademickich. Decyzje o powrocie do rodzinnego miasta zdarzały się stosunkowo rzadko, co ograniczało budowanie kulturowego dorobku Szczecina.

Każdego roku na kierunkach artystycznych kształci się w Szczecinie ponad 470 studentów, rozproszonych pomiędzy 4 wyższe uczelnie. Idea Akademii zakłada skupienie młodzieży w jednym miejscu, powołanie nowych kierunków wynikających z jej interdyscyplinarnego charakteru
i z możliwości zaangażowania zainteresowanej współpracą międzynarodowej kadry oraz, co najważniejsze, zwiększenie liczby studentów. Na przestrzeni najbliższych lat szczecińska uczelnia ma szansę kształcić rocznie ponad 800 studentów na ponad 10 kierunkach w różnych dziedzinach sztuki (muzyka, plastyka i teatr), w tym na kilku o charakterze unikatowym i multimedialnym, stając się wyjątkowym ośrodkiem dydaktycznym nie tylko w skali kraju.

Obecne wskaźniki – 41 samodzielnych pracowników naukowych oraz 27 doktorów, sprawiają, że są to realne plany. Już od pierwszego roku uczelnia spełniałaby wymogi kadrowe, niezbędne do nadawania stopnia naukowego doktora w sztuce w dwóch dziedzinach – w sztukach plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne i w sztuce muzycznej w dyscyplinie dyrygentura.

źródło: Urząd Miasta Szczecin

ostatnia zmiana: 2010-02-25
Komentarze
Polityka Prywatności