Oceanografia, mikrobiologia i informatyka ekonomiczna - to niektóre nowe kierunki, na których będą mogli kształcić się od nowego roku studenci Uniwersytetu Szczecińskiego - poinformował w środę na konferencji rektor uczelni prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.
Od października na Uniwersytecie Szczecińskim można będzie studiować: filologię polską z kulturoznawstwem, pedagogikę specjalną, turystykę i rekreację z trzema specjalnościami do wyboru, informatykę ekonomiczną z pedagogiką, zarządzanie i inżynierię produkcji, oceanografię oraz mikrobiologię.
"Nowe kierunki uruchamiamy nie po to, by przetrwać, ale by rozwijać się" - powiedział rektor. Dodał, że tworzenie nowych kierunków to wynik analiz zapotrzebowania rynku na konkretne profesje, "by uniknąć zarzutu produkowania przez uczelnię bezrobotnych".
Oceanografia i mikrobiologia to kierunki unikatowe w kraju. Oceanografię do tej pory można było studiować tylko w Gdańsku, a mikrobiologię w Łodzi.
Prof. Stanisław Musielak powiedział, że oceanografia to kierunek obecnie "bardzo modny na świecie" i nie obawia się o zainteresowanie nim studentów, również z zagranicy. "Nie będziemy konkurować z uczelnią gdańską, ale się uzupełniać. Skupiamy się na geologii morza, oceanografii fizycznej i biologicznej" - powiedział profesor. "Zgromadziliśmy doborową kadrę i tworzymy ośrodek badawczy w Międzyzdrojach, z którego będą korzystać studenci" - dodał.
Na kierunku informatyka i zarządzanie studenci będą mogli kształcić się m.in. w specjalności informatyka ekonomiczna i pedagogika. Dr Barbara Królikowska powiedziała, że mają się na nim kształcić kadry m.in. do nauczania informatyki w przedszkolach i szkołach oraz na kursach komputerowych.
"Otwierając kierunek mikrobiologia wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom, zainteresowaniom studentów, którzy będąc na innych kierunkach licznie w zajęciach z mikrobiologii uczestniczyli" - powiedziała Agnieszka Popiela z Wydziału Nauk Przyrodniczych. Absolwenci tego unikatowego w kraju kierunku będą mogli pracować we wszelakich laboratoriach oraz w np. ochronie środowiska.
Filologia polska i kulturoznawstwo to makrokierunek, studiowanie którego poszerza możliwości zawodowe absolwentów. "Kierunek ten ma kształcić przede wszystkim nauczycieli, dlatego dużą wagę przykładamy do współpracy ze szkołami"- powiedziała dziekan Wydziału Filologicznego Ewa Pajewska.
Władze uczelni spodziewają się dużej frekwencji na nowym kierunku pedagogika specjalna. Uruchamiane są specjalności m.in. logopedia i terapia, terapia pedagogiczna i terapia zajęciowa. Na tym kierunku kształceni mają być specjaliści m.in. do pracy z dziećmi autystycznymi.
"Turystykę i rekreację uruchamiamy, bo jest ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem" - powiedział prof. Jerzy Eider z Instytutu Kultury Fizycznej. Kierunek ma kształcić m.in. animatorów rekreacji ruchowej, czyli osoby organizujące aktywny wypoczynek, oraz menadżerów do instytucji turystycznych np. hoteli i biur podróży.(PAP)