Tydzień Ziemi 2009 na Uniwersytecie Szczecińskim

Dział: Szczecin

Spotkania z podróżnikami, konferencja archeologiczno-geologiczna, giełda minerałów i konkurs fotograficzny, to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Tygodnia Ziemi 2009 w Szczecinie. Odbędzie się on między 18 a 26 kwietnia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

W programie Tygodnia znalazła się I Interdyscyplinarna Studencka Konferencja Archeologiczno-Geologiczna "Człowiek a środowisko - wzajemne interakcje". Jak informują organizatorzy, konferencja będzie próbą odpowiedzi na pytanie o czas, zasięg i przebieg procesów w wyniku których kultura zdominowała naturę oraz w jaki sposób działalność człowieka wpłynęła na obecny kształt środowiska przyrodniczego. Najważniejszym przesłaniem konferencji będzie sformułowanie wniosków, jakie z badań nad przeszłością wynikają dla teraźniejszości.

Konferencja przeznaczona jest dla studentów wszystkich kierunków studiów, którzy potrafią wypowiedzieć się na temat relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem przyrodniczym.

Z okazji Tygodnia Ziemi, w środę 22 kwietnia w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się giełda minerałów i skamieniałości. Tego samego dnia będzie można za darmowo zwiedzić muzeum.

Z bogatej oferty zajęć będą mogli skorzystać pasjonaci fotografii. Już w sobotę, 18 kwietnia, przygotowano dla nich warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Łukasz Haruń. W niedzielę, 19 kwietnia, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w plenerowym konkursie fotograficznym "Szczecin - pływające ogrody". Zadaniem uczestników będzie pokazanie przy pomocy fotografii, naturalnych walorów Szczecina.

Od środy do piątku (22-24 kwietnia) odbędą się spotkania z podróżnikami, którzy przedstawią fotografie i filmy z wypraw w najodleglejsze i egzotyczne zakątki świata. Tomasz Łukaszewski opowie o Bałkanach, Iza i Paweł Forczmańscy przedstawią Tajlandie, Laos i Kambodżę. W czwartek będzie można wysłuchać opowiadań na temat Dolomitów, Stanów Zjednoczonych, Maroka i Pakistanu. Na piątek zaplanowano opowieść Andrzeja Osadczuka poświęconą Boliwii i Andom.

Organizatorzy Tygodnia Ziemi zaplanowali również wiele konkursów, m.in. konkurs wiedzy turystycznej i grę "Nasze miasto, nasz kraj, nasz świat", w której 3-osobowe zespoły będą rozpoznawały atrakcje turystyczne świata.

Poza tym, z okazji Tygodnia, Uniwersytet Szczeciński przygotował Dzień Otwarty Wydziału Nauk o Ziemi. W środę, 22 kwietnia, przyszli studenci będą mogli poznać zasady studiowania na kierunkach: Geografia oraz Turystyka i Rekreacja. Prof. Marek Dutkowski wygłosi wykład pt. "Kulturowe korzenie debaty cieplarnianej".

Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim są dostępne na stronie: www.skamienialosci.pl/tydzienziemi/index.html

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności