XIII LO w Szczecinie zajęło pierwsze miejsce w XI ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych.
Jak wyjaśniał, w obliczeniach decydujących o miejscu danej szkoły uwzględniana jest liczba jej uczniów, tak aby z konkurencji nie odpadły szkoły w małych miejscowościach. Premiowana jest różnorodność olimpiad, w których uczestniczą uczniowie, chodzi o to, by nagradzać te placówki, które dbają o wszechstronny rozwój swoich uczniów.
Według Lidii Jastrzębskiej z miesięcznika "Perspektywy", które wspólnie z "Rzeczpospolitą" co roku ogłaszają wyniki rankingu, sukces szkół z pierwszej trójki jest tym bardziej wartościowy, bo nie jest rezultatem "jednorazowego zrywu".
"Te sukcesy nie są zasługą jednego nauczyciela pasjonata, one świadczą raczej o tym, że w tych szkołach panuje atmosfera solidnej nauki" - mówiła i podkreśliła, że właśnie te wyróżnione placówki są przykładem dla innych.
Jak co roku podczas finału rankingu specjalną nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała szkoła działająca w miejscowości liczącej poniżej 5 tys. mieszkańców. W tym roku nagrodą uhonorowany został Zespół Szkół Rolniczych im. ks. K. Kluka w Rudce.
Według podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniewa Marciniaka, kluczem do sukcesów jest nauczyciel entuzjasta. "Jeżeli uczniowie widzą entuzjazm nauczyciela, to chcą się od niego dowiedzieć więcej, przychodzą do niego, spędzają całe godziny, pytają, to jest ogromnie satysfakcjonujące" - powiedział.
"Edukacja jest sztuką, w której wszyscy nauczyciele mają szansę odkryć ukryte talenty swoich uczniów, którzy mogą nie wiedzieć, że noszą w sobie wielki potencjał" - tłumaczył Marciniak.
Jak podkreślił, w rankingu wysokie miejsce może zająć każda szkoła. "To nie jest zamknięty klub szkół, jest szansa dołączyć do tego klubu, szkoła jeśli się postara, na pewno może zająć w rankingu dobre miejsce" - zachęcał. PAP - Nauka w Polsce