Mapa akustyczna w internecie

Dział: Szczecin

Na stronach internetowych urzędu miasta można już oglądać wersję elektroniczną mapy akustycznej. Z mapy dowiemy się, w których rejonach miasta jest najgłośniej i czym ten hałas jest spowodowany, oraz w jakiej porze dnia jego natężenie jest największe.

Mapę akustyczną sporządza się co pięć lat, obliguje nas do tego dyrektywa unijna oraz prawo ochrony środowiska.

Mapy akustyczne obszarów zurbanizowanych (miast, dzielnic, osiedli mieszkaniowych) czy też mapy emisji hałasu z terenów przemysłowych stanowią dzisiaj podstawę oceny klimatu akustycznego. Wykonuje się je w celu graficznego wykreślenia rozkładu pola akustycznego na danym obszarze. Mapy takie oblicza się z uwzględnieniem lokalizacji źródeł hałasu i ich parametrów akustycznych.

W zależności od rodzaju mapy, źródłami hałasu mogą być: drogi, linie kolejowe i tramwajowe (mapy hałasu komunikacyjnego), lotniska (mapy hałasu lotniczego), maszyny i urządzenia techniczne (mapy hałasu przemysłowego).

Prace nad sporządzeniem mapy trwały od grudnia 2005 roku. Mapy sporządzone dla Szczecina to 90 wielkich arkuszy. Teraz zostały zamienione na wersję elektroniczną i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Wpisując w przeglądarkę ulicę i numer możemy sprawdzić poziom hałasu w danym miejscu. Oprócz graficznych wykresów są także tabele, objaśnienia, terminologia i wyniki badań.

Wykonanie mapy kosztowało 852 tys. zł.

Mapa posłuży do opracowania programu ochrony przed hałasem. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jego wykonanie. Program odpowie nam na pytania, co zrobić
by tam, gdzie jest najgłośniej obniżyć poziom hałasu.

Mapę akustyczną można oglądać pod adresem www.bip.um.szczecin.pl.


ostatnia zmiana: 2008-11-18
Komentarze
Polityka Prywatności