Około 400 studentów dwóch największych szczecińskich uczelni - Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - ma szansę skorzystać z programu kierunków zamawianych.
Jak dodał, podczas studiów studenci otrzymają stypendium już od pierwszego roku studiów. Na pierwszym roku kryterium jego przyznawania będzie świadectwo maturalne. W kolejnych latach o przyznaniu świadczenia będą decydować wyniki w nauce.
Studenci biorący udział w projekcie będą mieli zagwarantowane zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki, będą uczestniczyć w warsztatach praktycznych organizowanych z pracodawcami, wyjeżdżać do znanych ośrodków naukowych w kraju i za granicą i odbywać praktyki w renomowanych polskich i zagranicznych firmach informatycznych i finansowych - podkreślił rektor.
Uczelnia liczy, że dzięki programowi przyjmie na mało popularne dotychczas kierunki ok. stu studentów.
Chcemy być w regionie bardzo ważnym ośrodkiem kształcenia matematyki stosowanej. Mamy ku temu możliwości - podkreślił prof. Tarczyński. Jak wyjaśnił, wydziały matematyczno-fizyczne rekrutują zazwyczaj mało studentów, a to oznacza duże koszty ich utrzymania.
Natomiast ZUT, który otrzymał 11 mln zł, liczy na ok. 300 studentów, którzy podejmą naukę na kierunkach zamawianych takich jak: automatyka i robotyka, informatyka, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn czy mechatronika.
Polskie uczelnie otrzymają od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 380 mln zł na realizację programu kierunków zamawianych. Pieniądze zostaną wykorzystane przez uczelnie na realizację blisko 60 projektów. PAP - Nauka w Polsce