Konferencja naukowa w 20. rocznicę strajków 1988 roku w Szczecinie

Dział: Szczecin

Konferencja naukowa "Zarejestrujcie nam Solidarność" z udziałem historyków IPN to jeden z głównych punktów obchodów 20. rocznicy strajku sierpniowego 1988 roku w Szczecinie. Ich kulminacja przypadnie jednak na środę - dzień zakończenia protestu.

Na konferencji historycy omówią rolę i znaczenie wydarzeń z sierpnia '88 roku w procesie przemian społeczno- politycznych w naszym kraju pod koniec lat 80. Jednym z tematów będzie też m.in. kondycja opozycji w tym okresie oraz stosunek Kościoła katolickiego do strajków. W konferencji ma wziąć udział szef IPN Janusz Kurtyka. Konferencja odbywa się w ramach trwających od połowy sierpnia obchodów dwudziestej rocznicy strajku '88 roku w Szczecinie, który rozpoczął się 17 sierpnia i trwał do 3 września. Obchody zakończą się 5 września.

W dniu zakończenia szczecińskiego strajku - w środę, w tamtejszym porcie zostaną złożone kwiaty, a zasłużeni dla ruchu solidarnościowego otrzymają odznaczenia państwowe. Około południa z portu nastąpi wymarsz portowców do miejscowej katedry, gdzie odprawiona będzie msza święta upamiętniająca tamte historyczne wydarzenia. Tego dnia rocznicowe uroczystości zakończy widowisko typu "Światło i dźwięk", które ma odtworzyć najbardziej dramatyczne wydarzenia z czasów strajku - atak na port okrętów desantowych. Zaplanowano również "Koncert wśród dźwigów".

Organizatorzy rocznicy podkreślają, że zależy im na tym, by przypomnieć wydarzenia, które skłoniły komunistyczne władze do rozmów z opozycją, czego efektem stały się obrady Okrągłego Stołu i późniejsze zmiany ustrojowe w Polsce. Fala strajków, jaka przetoczyła się wiosną i latem 1988 r. przez kilka polskich miast, w tym Jastrzębie i Gdańsk, miała istotne znaczenie - krótko po niej doszło do rozmów władzy z opozycją. Jesienią tamtego roku odbyła się debata telewizyjna Lech Wałęsa- Alfred Miodowicz. Niebawem obie strony - opozycyjna i rządowa - usiadły przy Okrągłym Stole, później odbyły się wybory do Sejmu "kontraktowego". Strajki w Szczecinie trwały od 17 sierpnia do 3 września, włączyły się do nich, oprócz portu, m.in. zajezdnie tramwajowe i autobusowe, a także Zakłady Budownictwa Kolejowego. Udział w proteście wzięło od 2,5 do 3 tys. osób. Przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w porcie szczecińskim był Edward Radziewicz. Strajkujący przedstawili kilka postulatów, m.in. wprowadzenie w życie zasady pluralizmu związkowego, w ramach którego NSZZ "Solidarność" będzie miał prawo do legalnej działalności, przywrócenie do pracy pracowników portu, którzy zostali zwolnieni za działalność solidarnościową, oraz zapewnienie strajkującym bezpieczeństwa i zapłaty za czas strajku. Strajki Sierpnia'88 nie ogarnęły jednak całego miasta - nie przystąpiła do niego np. stocznia szczecińska. Oddziały ZOMO rozbiły siłą protest w jednej z zajezdni. Drugiego dnia strajku władze wprowadziły blokadę portu - od strony lądu stały uzbrojone oddziały ZOMO, od wody - okręty desantowe. Portowcy podjęli decyzję o obronie zakładu. Bramy zablokowali ruchomym sprzętem. 31 sierpnia strajkujący portowcy dostali oświadczenie Lecha Wałęsy informujące o jego spotkaniu z gen. Czesławem Kiszczakiem w sprawie rozmów Okrągłego Stołu i decyzji o przerwaniu akcji protestacyjnych. Strajk zakończył się bez zawarcia porozumienia. Po zakończeniu strajku sprzed bramy portu przeszedł wielotysięczny pochód mieszkańców miasta do szczecińskiej katedry. Tam abp Kazimierz Majdański odprawił mszę św. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-09-01
Komentarze
Polityka Prywatności