Politechnika i Akademia Rolnicza w Szczecinie połączą się

Dział: Szczecin

Politechnika Szczecińska i Akademia Rolnicza w Szczecinie połączą się i razem będą tworzyć Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Ustawę umożliwiającej to połączenie przyjął Sejm.

Ustawę poparło 444 posłów, przeciw było pięciu, nikt nie wstrzymał się od głosu. O zgodę na połączenie zwrócili się do rządu i parlamentu rektorzy Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie, a pozytywną opinię w tej sprawie wydały senaty obu uczelni. Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, "połączenie Akademii Rolniczej i Politechniki przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego i dydaktycznego obu uczelni".

Dzięki połączeniu ma powstać silny ośrodek akademicki z zapleczem do badań ukierunkowanych na rozwój nauk technicznych, rolniczych i przyrodniczych. "Ponadto za konsolidacją uczelni przemawia rosnąca konkurencja na rynku usług edukacyjnych, szczególnie w obliczu niżu demograficznego. Wymaga tego również konieczność sprostania przez szkoły wyższe wysokim wymaganiom w zakresie jakości kształcenia, a tym samym wysokim kosztom funkcjonowania uczelni" - napisano w uzasadnieniu.

Akademia Rolnicza w Szczecinie ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk rolniczych w ośmiu dyscyplinach: agronomia, inżynieria rolnicza, kształtowanie środowiska, ogrodnictwo, rybactwo, technologia żywności i żywienia, zootechnika oraz doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia. Natomiast Politechnika Szczecińska posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w ośmiu dyscyplinach: budownictwo, automatyka i robotyka, elektrotechnika, informatyka, budowa i eksploatacja maszyn (2 rodzaje doktoratów), inżynieria chemiczna, technologia chemiczna. Nowa uczelnia będzie zatem posiadać 16 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w 15 różnych dyscyplinach, a zatem będzie spełniać warunki określone w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym (posiadanie przez uczelnię sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni) i może używać w swojej nazwie wyrazu "uniwersytet" uzupełnionego przymiotnikiem w celu określenia profilu uczelni, będzie więc tzw. uniwersytetem przymiotnikowym. Ustawa trafi teraz do Senatu. (PAP)

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności