2022-08-02

Praca dla studenta w Szczecinie – jak znaleźć oferty pracy?

Rynek pracy w Szczecinie staje się coraz bardziej otwarty na nowych pracowników. Dotyczy to zarówno wykwalifikowanych specjalistów, osób zainteresowanych pracą fizyczną, jak również studentów chcących dorobić sobie do domowego budżetu. Prężny rozwój gospodarczy i ekonomiczny w województwie zachodniopomorskim sprawia, że jest coraz większe zapotrzebowanie na studentów poszukujących pracy dorywczej i nie tylko. Jak szukać ofert? W jakich zawodach odnotowuje się największy deficyt? Podpowiadamy.

Rynek pracy w Szczecinie - aktualna sytuacja

Szczecin plasuje się w ścisłej czołówce polskich miast z najniższym wskaźnikiem bezrobocia. Jak pokazują dane z czerwca 2022 roku podane przez Powiatowy Urząd Pracy, na brak stałego zatrudnienia narzeka zaledwie 3,1% mieszkańców. To o wiele mniej niż w skali całego kraju, gdzie średnia stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie ok. 4,9%. To pokazuje, że Szczecin jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków pracy zarówno dla pracowników z doświadczeniem, jak i jego brakiem.

Coraz lepsza sytuacja ekonomiczna mieszkańców Szczecina i okolic wynika z faktu, że w regionie pojawiają się nowe inwestycje, a co za tym idzie, powstają nowe stanowiska pracy w różnych branżach. Stosunkowo duże zróżnicowanie ofert zatrudnienia sprawia, że na pomyślne przejście procesu kwalifikacyjnego mogą liczyć osoby szukające stałych źródeł dochodu, jak również studenci otwarci na nowe doświadczenia i pracę dorywczą dopasowaną do codziennego harmonogramu zajęć na uczelni.

Praca Szczecin dla studentów - wiele możliwości

Studenci często sceptycznie podchodzą do szukania pracy przed uzyskaniem dyplomu. Wynika to z braku doświadczenia doświadczenia zawodowego, które wcale nie musi być przeszkodą w znalezieniu dobrze płatnej posady na umowę zlecenie czy niepełny etat - w zależności od indywidualnych potrzeb. Wielu pracodawców wykazuje się elastycznością w ustalaniu grafiku, dzięki czemu zajęcia na studiach nie muszą kolidować z pracą zarobkową. Warto również szukać ofert płatnego stażu, który może stać się furtką do objęcia wakatu w firmie. Szczęściu trzeba pomóc, dlatego ofert pracy w Szczecinie warto szukać za pośrednictwem dedykowanych portali ogłoszeniowych takich jak np. https://www.gowork.pl/praca/szczecin;l.

Rynek pracy w Szczecinie i okolicach otwarty na studentów

Praca w Szczecinie czeka na przedstawicieli wielu zawodów, ale również studentów, którzy dopiero stoją na początku swojej kariery. Jak pokazują dane podane przez PUP, stolica województwa zachodniopomorskiego jest jednym z najbardziej otwartych rynków zatrudnienia w skali kraju. Swojej szansy mogą szukać specjaliści z różnych branż, jak również studenci bez wcześniejszego doświadczenia. W nielicznych przypadkach można mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia, jednak dotyczy to zawodów z nadwyżką kandydatów.

Praca w Szczecinie - deficyt zawodowy

Każdego roku zostaje przygotowywane zestawienie deficytu pracowniczego z pomocą Barometru zawodów. Daje on jasną informację na temat tego, na jakich stanowiskach brakuje rąk do pracy i można stosunkowo najszybciej znaleźć posadę dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. Praca Szczecin to łakomy kąsek dla wielu mieszkańców okolicznych miast, gdzie liczba dostępnych wakatów zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach jest zdecydowanie niższa.

W Szczecinie nie spada zapotrzebowanie na maszynistów, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarki czy pracowników socjalnych. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują nauczycieli języków obcych, nauczania początkowego, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodów czy też przedmiotów ogólnokształcących. Ułatwione zadanie mają także specjaliści IT oraz marketingowcy.

Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinny mieć osoby zainteresowane pracą fizyczną - na magazynie, budowie czy też sprzedawca. W okresie wiosennym i letnim można również szukać swojego szczęścia w gastronomii. Szczecin jako miasto nadmorskie, a co za tym idzie, turystyczne, obfituje w restauracje, kawiarnie czy puby, które co sezon potrzebują pracowników dorywczych jako kelner, barman czy pomoc kuchenna.

Praca w Szczecinie - w jakich zawodach trudniej o etat?

W których profesjach można mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia? Zbyt wiele osób w Szczecinie poszukuje ofert pracy na stanowisku fryzjera, kosmetyczki, pracowników biur podróży czy też obsługi turystycznej. Nieco więcej czasu należy również poświęcić na znalezienie zatrudnienia w zawodzie filozofa, historyka, politologa czy konserwatora zabytków. Nie przybywa zbyt wiele wakatów dla technologów żywności czy też kulturoznawców.

Jak szybko znaleźć pracę dla studenta w Szczecinie?

W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na szybkie znalezienie pracy dla studenta? Warto skorzystać z pomocy dedykowanych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są portale ogłoszeniowe, gdzie w jednym miejscu można znaleźć wiele ofert pracy z różnych branż. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość filtrowania wyników wyszukiwań według takich kryteriów jak np. lokalizacja, rodzaj umowy czy stanowisko. Oferty Praca Szczecin czekają również w social mediach, a o wakaty warto pytać wśród znajomych czy rodziny.


data ostatniej modyfikacji: 2022-07-28 17:33:32
Komentarze
 
Polityka Prywatności