NEWSY Szczecin
i zachodniopomorskie

W AM w Szczecinie rok akademicki 2018/19 oficjalnie otwarty

Uroczystości inauguracyjne roku akademickiego Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się 28 i 29 września.

Tradycyjnie w piątkowy wieczór spotkaliśmy się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. W uroczystym Apelu Pamięci udział wzięły władze uczelni, delegacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z wiceministrem Grzegorzem Witkowskim, przedstawiciele ludzi morza, społeczność akademicka, a przede wszystkim studenci pierwszego roku Akademii Morskiej w Szczecinie, wstępujący w tym roku w jej szeregi.

Przemarsz orkiestry, pocztu sztandarowego i kompanii honorowej oraz pododdziałów studenckich, uroczysta immatrykulacja, przemówienia inauguracyjne zaproszonych gości – w sobotę u stóp Wałów Chrobrego odbyła się najbardziej spektakularna część inauguracji, którą tradycyjnie podziwiali szczecinianie oraz rodziny nowych studentów AM.

– Fakt funkcjonowania uczelni jest bezpośrednio związany z branżą morską, która jest niezwykle istotna dla naszego kraju – powiedział podczas inauguracji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – Decyzja o nauce w Akademii Morskiej to bardzo dobry wybór i choć przed Wami czas wytężonej pracy, wiem, że zawód, który da Wam ta uczelnia na pewno zabezpieczy Was w przyszłości na rynku pracy – zwrócił się minister do studentów.

– Ufam, że pasmo Waszych największych sukcesów zaczyna się właśnie teraz – zwrócił się do studentów JM Rektor Wojciech Ślączka. – Zapewniam, że w murach Akademii Morskiej spotkacie się z życzliwością, zrozumieniem i pomocą waszych wykładowców. Nasza Uczelnia daje ogromne możliwości rozwoju osobistego, które bez wątpienia zaowocują w Waszym przyszłym zawodowym życiu – dodał.

Studentów w naszym mieście przywitał również prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który podkreślił znaczenie uczelni i branży morskiej dla miasta. – Bardzo się cieszymy, że każdego roku w szeregi studentów Akademii Morskiej wstępują młodzi ludzie z całej Polski oraz spoza jej granic, to świadczy o jakości kształcenia w tej uczelni – cieszył się prezydent Krzystek.

W trakcie uroczystości odczytany został także list ze słowami ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na ręce JM Rektora złożony został czek na obligacje skarbowe zwiększające kapitał uczelni o wartości nominalnej 10 238 000 zł.

Podczas uroczystości wręczone zostały wyróżnienia oraz odznaczenia – studentom, doktorom oraz pracownikom Akademii Morskiej w Szczecinie. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła Orkiestra Wojskowa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz nasz niezastąpiony Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Na trzech wydziałach i 11 kierunkach studia stacjonarne pierwszego stopnia rozpoczyna 650 nowych studentów, a wśród nich 120 osób spoza granic Polski (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Indonezji czy Czech). Po raz kolejny otworzyliśmy grupę anglojęzyczną na kierunku Nawigacja. Ponad jedną trzecią studentów stanowią obecnie kobiety.

data ostatniej modyfikacji: 2018-10-02 12:57:40
Komentarze

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSSIP_220.jpg
WSEiTszczecin_220.jpg
PUM_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności