Tłumacz języka migowego dla studentów Akademii Morskiej w Szczecinie Informatyka dla osób niesłyszących

Strona www: am.szczecin.pl/
Dział: Szczecin

Od 2012 roku w Akademii Morskiej w Szczecinie na kierunku informatyka studiują osoby niesłyszące i słabo słyszące. Inicjatywa rozpoczęła się dzięki projektowi finansowanemu ze środków unijnych w ramach tzw. kierunków zamawianych. Obecnie, mimo że projekt kierunku zamawianego na informatyce już się zakończył, idea wsparcia studentów niesłyszących i słabo słyszących w Akademii Morskiej w Szczecinie jest kontynuowana - już z własnych funduszy uczelni.

Studenci z wadą słuchu na kierunku informatyka otrzymują stałe wsparcie w postaci tłumacza języka migowego, surdopedagoga*. Jest on obecny na zajęciach dydaktycznych, udziela także wsparcia językowego w niezbędnych kontaktach z administracją uczelni, urzędami itp. Dzięki temu osoby niesłyszące mogą brać aktywny udział w zajęciach obowiązkowych i nieobowiązkowych oferowanych przez Akademię Morską w Szczecinie oraz otrzymują niezbędną pomoc pozwalająca im porozumieć się z otoczeniem we wszystkich ważnych sprawach.

W ramach przedsięwzięcia przygotowano specjalne materiały dydaktyczne, i aby stworzyć lepsze warunki do nauki języka angielskiego została utworzona osobna grupa językowa tylko dla osób niesłyszących. W zakresie języka migowego oraz problemów osób niepełnosprawnych słuchowo przeszkolona została także cześć kadry dydaktycznej i administracyjnej uczelni.

Z możliwości studiowania informatyki w AM w Szczecinie początkowo skorzystało czworo studentów. Pozytywny stosunek władz uczelni oraz wykładowców do osób niepełnosprawnych słuchowo sprawił, że podczas kolejnych rekrutacji grono to się powiększało. Dziś na kierunku informatyka prowadzonym w Akademii Morskiej w Szczecinie studiuje dziewięć osób z niepełnosprawnością słuchu (na 3. roku studiów - cztery osoby, w tym jedna niesłysząca; na 2. roku - dwie osoby i na 1. roku - to trzy osoby, w tym 2 niesłyszące).

Osoby niesłyszące w Polsce nie mają zbyt dużego wyboru kierunków studiów. Z jednej strony ogranicza ich utrudniony dostęp do nauki poprzez barierę komunikacyjną, a z drugiej brak możliwości wykonywania wielu zawodów po etapie kształcenia. A zawód informatyka to jedno z nielicznych zajęć, które z powodzeniem może być wykonywane przez osoby z wadą słuchu. Ten rodzaj niepełnosprawności nie stanowi żadnej przeszkody, aby znaleźć interesującą, dobrze płatną pracę w większości zawodów związanych z nowymi technologiami - mówi dr Piotr Borkowski, koordynator ds. osób z wadą słuchu w Akademii Morskiej w Szczecinie - W tej branży brakuje dobrze wykwalifikowanych fachowców, a firmy zatrudniając osoby niepełnosprawne, mogą liczyć też na pewnego rodzaju ulgi. Informatyka to dzisiaj, i w przyszłości, specjalność ciesząca się ogromnym zainteresowaniem na rynku pracy.

Stąd inicjatywa, umożliwiająca tym osobom zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Statystyki z 50-letniej działalności specjalistycznego ośrodka diagnozy i rehabilitacji dzieci z wadą słuchu Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie (pacjenci z terenu dawnego woj. szczecińskiego) mówią, że studia wyższe ukończyło ok. 80 osób (w ciągu 50 lat!).

*Surdopedagog - specjalista zajmujący się osobami z wadami słuchu i zaburzeniami mowy, wynikającymi właśnie z wad słuchu. Prowadzi lekcje, terapię, przeprowadza diagnozę i wspomaga rozwój osoby słabo słyszącej i niesłyszącej. Wykorzystuje przy tym m.in. aparaturę słuchową i język migowy; przygotowuje osoby głuche do pełniejszego uczestnictwa w życiu wśród ludzi słyszących.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności